Aktualności

Specjalistyczne szkolenie policyjnych ratowników medycznych

Data publikacji 22.08.2023

Policyjni ratownicy medyczni ze Szkoły Policji w Słupsku wzięli udział w szkoleniu „Zarządzanie szpitalem w sytuacji kryzysowej” prowadzonym przez izraelskich lekarzy specjalistów ze szpitala akademickiego Rambam w Hajfie. Zdobyta wiedza pomoże jeszcze lepiej kształcić słuchaczy w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Wydarzenie zorganizowane było przez Fundację ELNET (European Lezdership Network) we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie i kierownictwem Rambam Shool of Trauma & Mass Casualties (RSTMC), która powstała w 1999 roku i działa w ramach liczącego 1.100 łóżek szpitala akademickiego Rambam w Hajfie, jako Centrum Nauczania z Zakresu Traumatologii, Sytuacji Nagłych i Zdarzeń Masowych. Celem Centrum jest szkolenie i wspieranie organizacji oraz ekspertów z zakresu opieki zdrowotnej nie tylko w Izraelu, ale na całym świecie.

Zamysłem szkolenia było stworzenie i ulepszanie procedur na wypadek zdarzeń masowych takich jak katastrofy naturalne, komunikacyjne, ekologiczne, zamachy terrorystyczne, działania wojenne czy pandemia. Podczas zajęć skupiono się na poszerzeniu wiedzy personelu medycznego w oparciu o sprawdzone rozwiązania, które będą dostosowane do polskich realiów i możliwości polskiej służby zdrowia.

Uczestnicy dwudniowych zajęć zostali przeszkoleni między innymi w organizowaniu oddziału ratunkowego oraz wdrażania triage'u w przypadku masowych zdarzeń z wieloma poszkodowanymi z licznymi i dużymi ranami powstałymi na przykład w wypadku eksplozji lub działań wojennych.

Dzięki wsparciu Komendanta Szkoły Policji w Słupsku insp. Piotra Cekały w tym przedsięwzięciu mogli uczestniczyć wykładowcy Zakładu Ogólnozawodowego - podkom. Aleksander Ziobro (Koordynator Ratownictwa Medycznego), podinsp. Henryk Dudziński oraz sierż. szt. Andrzej Pawlukanis.

Udział w szkoleniu pozwolił policyjnym wykładowcom poszerzyć wiedzę w obszarze najnowszych wytycznych postępowania w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania medycznych czynności ratunkowych, wypracowania sprawdzonych i optymalnych procedur oraz przygotowania szpitali i personelu medycznego do pracy w warunkach nagłych zdarzeń masowych.

W sesji wykładowej zespół pod kierownictwem prof. Michaela Halberthala, Dyrektora Generalnego Szpitala Akademickiego RAMBAM w Hajfie, zapoznał uczestników z organizacją szpitala w trybie kryzysowym oraz wdrożeniem oprogramowania komputerowego do zarządzania sytuacjami awaryjnymi.
Gila Hyams - Dyrektor Oddziału Pielęgniarskiego oraz Centrum Szkoleniowego przeprowadziła szkolenie z procedur radzenia sobie z błyskawicznym rozpoznaniem i klasyfikacją potrzeb w przypadku dużej liczby pacjentów na oddziale ratunkowym a dr. Hany Bahouth, Dyrektor SOR i Chirurgii SOR szpitala Rambam, opowiedział o roli pomocy psychologicznej ATLS (Advanced Trauma Life Support) na oddziale ratunkowym oraz niezbędnym wsparciu psychologicznym pracowników szpitala, zapobiegającym wypaleniu zawodowemu.

Powrót na górę strony