Ochrona środowiska

Data publikacji 27.04.2023

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadzili kolejny cykl zajęć w słupskiej Szkole Policji. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli policjanci uczestniczący w szkoleniu zawodowym aspiranckim.

Policjanci, którzy spotkali się z inspektorami, w swojej codziennej służbie mogą realizować zadania dotyczące spraw ochrony środowiska. Podczas zajęć mówiono między innymi o kompetencjach przysługujących inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska.
Jednym z poruszanych tematów była działalność mafii śmieciowej oraz transgraniczne i krajowe transporty odpadów. Policjanci i inspektorzy IOŚ już teraz współpracują ze sobą w zakresie przestępczości środowiskowej, której jednym z przykładów jest właśnie obrót odpadami w tak zwanej szarej strefie.

Nagranie audio Mówi Radosław Rzepecki - zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

Pobierz plik Mówi Radosław Rzepecki - zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (format mp3 - rozmiar 1.31 MB)

W trakcie swojego wykładu przedstawiciele gdańskiego WIOŚ omówili także kompetencje w zakresie ochrony środowiska. W zależności od rodzaju zdarzenia kierownictwo działań może przejąć między innymi Inspekcja Ochrony Środowiska, Policja, Państwowa Straż Pożarna lub przedstawiciel samorządu - wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
W zakresie ochrony środowiska inspektorzy IOŚ współpracują również z organami wymiaru sprawiedliwości, innymi organami administracji państwowej, obroną cywilną, a także organizacjami społecznymi.