Bałkańska misja EULEX

Data publikacji 18.04.2023

Jednostka Specjalna Polskiej Policji, która pełnić będzie służbę w ramach kontyngentu stabilizacyjnego, rozpoczęła ćwiczenia zgrywające w słupskiej Szkole Policji. Przez miesiąc policyjni misjonarze będą poznawać specyfikę służby w Kosowie.

Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już 35. zmiana kontyngentu. Organizację i administrację misji EULEX prowadzi Unia Europejska. Polscy policjanci stacjonują w bazie w Kosowskiej Mitrovicy. Dowódcą delegowanych policjantów, którzy wyjadą do Kosowa jest kom. Robert Stosio, a jego zastępcą - nadkom. Wojciech Baluk.
Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie przygotowujących się do misji policjantów znajdują się kobiety. Do misji przygotowuje się 114 policjantów, w tym 2 policjantki.

Przez miesiąc policjanci z różnych jednostek prowadzić będą ćwiczenia zgrywające mające na celu doskonalenie współdziałania w ramach drużyny, plutonu i całej jednostki. Zakres ćwiczeń obejmuje między innymi taktykę działania w pododdziałach zwartych w sytuacji zbiorowego naruszenia porządku.
Policjanci doskonalić będą także współdziałanie podczas poruszania się w terenie zurbanizowanym, w którym występuje zagrożenie bezpośrednim ostrzałem. Program ćwiczeń zawiera również doskonalenie taktyki zatrzymywania i konwojowania osób.
Program szkolenia został dostosowany do aktualnych realiów służby - znajduje się tam teraz więcej zajęć praktycznych oraz tematyka dotąd nie poruszana podczas szkoleń.

Wprowadzeniem do realiów pełnienia służby w Kosowskiej Mitrovicy było połączenie video z dowódcą obecnie stacjonującej na Bałkanach 24. zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji. Podinsp. Michał Kocot przedstawił zgromadzonym w auli policjantom realizowane zadania i specyfikę podejmowanych teraz interwencji.

Wszystkie policyjne formacje wyjeżdżające na misję są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród wyzwań, które staną przed policjantami 35. rotacji znajdować się będą potencjalne konflikty spowodowane nie tylko różnicami w zakresie wyznawanej religii, ale także poglądami politycznymi, które w Serbii i Kosowie zaostrzyły się po wybuchu wojny na Ukrainie.