Aktualności

Międzynarodowe mistrzostwa strzeleckie

Data publikacji 04.11.2022

Policjanci z Polski i z zagranicy rywalizowali w X. edycji Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Jednostek Szkoleniowych Policji w Strzelaniu. Udział w zawodach wzięli także przedstawiciele kilku uzbrojonych formacji mundurowych. Najlepsi zdobyli Puchary ufundowane przez Komendanta Głównego Policji, który objął Mistrzostwa patronatem honorowym.

Zagraniczne formacje policyjne reprezentowali policjanci z Litwy, Francji i Niemiec. W zwodach wzięli także udział marynarze US Navy z bazy amerykańskiej w Redzikowie. Polskie formacje mundurowe reprezentowali funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej i Marynarki Wojennej a Szkoły Policji  - funkcjonariusze z Katowic, Szczytna i Słupska.

Zawody rozegrane zostały na strzelnicy Szkoły Policji w Słupsku. Uczestnicy startowali w dwóch konkurencjach: strzelanie sytuacyjne i strzelanie statyczne. Celem zawodów było  między innymi doskonalenie umiejętności strzeleckich, wymiana doświadczeń w zakresie sportu policyjnego oraz integracja środowiska strzeleckiego.
Równie ważne były też rozmowy kuluarowe, w czasie których uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami z pełnienia służby i omawiali sytuacje związane z wykorzystaniem broni palnej w różnych sytuacjach.

W pierwszej konkurencji "Strzelanie statyczne" każdy z zawodników musiał w określonym czasie oddać serię strzałów przerywanych wymianą magazynka. Strzelanie odbywało się w postawie stojącej, a tarcza znajdowała się w odległości 25 metrów.

Druga konkurencją było "Strzelanie sytuacyjne". Strzelający oddawał 6 strzałów do tarczy odjeżdżającej z odległości 10 do 25 metrów. Po wymianie magazynka i zwolnieniu zamka strzelec przemieszczał się na kolejne stanowisko strzeleckie w odległości 10 metrów, z którego oddawał 6 strzałów do tarczy przesuwnej (3 poprzeczne przebiegi).

Jednostki reprezentowane podczas mistrzostw przez poszczególnych zawodników:

 • Narodowa Szkoła Policji w Perigueux
 • Szkoła Policji Litwy w Kownie
 • Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu
 • Baza Wsparcia Marynarki Wojennej USA w Redzikowie
 • Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach
 • Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie
 • Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
 • Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
 • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
 • Szkoła Policji w Katowicach
 • Szkoła Policji w Słupsku

W klasyfikacji drużynowej, po zatwierdzeniu wyników przez Sędziego Głównego podinsp. Jacka Banaszkiewicza, Puchar Komendanta Głównego Policji zdobyła Szkoła Policji w Katowicach.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Adam Hetman również ze Szkoły Policji w Katowicach.

Komendant Główny Policji ufundował również Puchar dla najlepszego zawodnika zagranicznego - zdobył go Giedrius Valeika ze Szkoły Policji Litwy w Kownie.

W zastęstwie Komendanta Głównego Policji puchary wręczył Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Piotr Cekała w asyście swojego zastęcy insp. Macieja Marciniaka. Pełne wyniki mistrzostw przedstawiają się następująco:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1. miejsce Szkoła Policji w Katowicach
2. miejsce Szkoła Policji w Słupsku
3. miejsce Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
4. miejsce Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
5. miejsce Szkoła Policji Litwy w Kownie
6. miejsce Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA
1. miejsce Adam Hetman, Szkoła Policji w Katowicach
2. miejsce Artur Długokęcki, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
3. miejsce Giedrius Valeika, Szkoła Policji Litwy w Kownie
4. miejsce Andrzej Dzieszkiewicz, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
5. miejsce Damian Łabaj, Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie
6. miejsce Sylwester Siembrzuch, Szkoła Policji w Słupsku

Pełna galeria zdjęć w pliku .ZIP 918 MB LINK
Pełna galeria zdjęć na portalu społecznościowym Facebook LINK

Powrót na górę strony