Pierwsze zajęcia z musztry

Na głównym placu apelowym Szkoły rozpoczęła się kolejna seria zajęć z musztry policyjnej. Młodzi policjanci ćwiczą między innymi formowanie szyków oraz poruszanie się w kolumnach.

Musztra jest bardzo istotnym elementem ceremoniału policyjnego. Wpływa przede wszystkim na wzorowy wygląd zewnętrzny, wyrabia odpowiednią postawę, odwagę, umiejętności szybkiego i dokładnego wykonywania zadań służbowych a także sprzyja przestrzeganiu regulaminowego porządku i wzmacnia dyscyplinę.

W sytuacji, gdy w Polsce nie ma już zasadniczej służby wojskowej, dla ponad 90 procent słuchaczy rozpoczynających szkolenie zawodowe podstawowe jest to pierwszy kontakt z mundurem i pierwsze doświadczenie funkcjonowania w organizacji o ściśle określonej hierarchii, w której wydawane i wykonywane są rozkazy.

Ćwiczenia z musztry mają również bardzo duży walor wychowawczy, chodzi między innymi o zapewnienie sprawnego i natychmiastowego wykonywania rozkazów. Policja jest instytucją o charakterze hierarchicznym, w której obowiązują odgórnie narzucone wzorce zachowań - ich przestrzeganie jest obowiązkiem każdego policjanta, ma to również duży wpływ na sprawne i szybkie realizowanie wyznaczonych zadań służbowych.

W ramach pierwszych ćwiczeń z musztry zespołowej policjanci uczą się przyjmowania postawy zasadniczej, formowania dwuszeregu oraz kolumny czwórkowej a następnie poruszania się w tych właśnie formacjach. Ćwiczeniom tym towarzyszą także elementy musztry indywidualnej. Na zakończenie tego bloku zajęć, gdy słuchacze nabędą już niezbędne umiejętności, przyjdzie czas na poruszanie się w pododdziałach zwartych z wykorzystaniem wyposażenia osobistego policjanta Oddziału Prewencji Policji. W tej chwili policjanci są dopiero na początku tej drogi…

Słuchacze przebywający na kursach i szkoleniach w słupskiej Szkole Policji są skoszarowani na terenie jednostki. Przed przystąpieniem do wspólnych zajęć każda policjantka i policjant musi mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.