Młodzi policjanci podczas zawodów judo - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Młodzi policjanci podczas zawodów judo

Pokaz samoobrony i technik interwencji zaprezentowali słuchacze Szkoły Policji podczas rozgrywanego w Słupsku XIX. Międzynarodowego Turnieju Judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego. Związki Szkoły z tą dyscypliną sportu mają już kilkadziesiąt lat.

W zawodach, które zostały rozegrane w sobotę, 18 września, udział wzięło ponad 200 zawodników. Grupa słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego zaprezentowała uczestnikom zawodów elementy sportów walki, w tym judo, których uczą się młodzi policjanci rozpoczynający swoją karierę w mundurze. W pokazie znalazły się także wybrane elementy technik interwencji, takie jak między innymi obezwładnianie osoby z niebezpiecznym narzędziem. Pokaz został przygotowany przez podinsp. Krzysztofa Dzikonia - wykładowcę Zakładu Interwencji Policyjnych.

Historia słupskiego Judo związana jest nierozerwalnie z dzisiejszą Szkołą Policji. W marcu 1969 roku jeden z młodych wykładowców Szkoły, Jerzy Leś, zwrócił się do Komendanta Szkoły z wnioskiem o stworzenie - w ramach działającego w Szkole Zjednoczonego Klubu Gwardyjskiego „Gryf” - sekcji judo. Po kilku miesiącach przygotowań stworzono w Szkole trzy sekcje zawodników: dzieci, młodzików i juniorów młodszych. Tak rozpoczęła się historia słupskiego judo.

Jednym z najważniejszych sukcesów sportowych było zdobycie przez podinsp. w st.spocz. Bogusławę Olechnowicz brązowego medalu podczas Mistrzostw Świata w Essen (1987) oraz brązowego medalu w judo na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu (1988). Warto również dodać, ze obecnym prezesem Towarzystwa Sportowego Judo Gryf Słupsk jest kolejny emerytowany wykładowca słupskiej Szkoły Policji podinsp. w st. spocz. Lidiusz Kazior.