Na ukraińskiej misji Unii Europejskiej - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Na ukraińskiej misji Unii Europejskiej

Policjant ze Szkoły Policji w Słupsku wszedł w skład Misji Doradczej Unii Europejskiej na Ukrainie. Podinsp. Sebastian Majchrzak pełni służbę w biurze terenowym EUAM Ukraine w Mariupolu, w obwodzie donieckim.

European Union Advisory Mission Ukraine (EUAM Ukraine) jest misją cywilną powołaną Decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 22 lipca 2014 roku w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Przedstawiciele Unii zostali zaproszeni na Ukrainę po wydarzeniach „Euromajdanu”, które miały miejsce w latach 2013-2014. Mandat misji przewiduje wsparcie reform cywilnego sektora bezpieczeństwa publicznego.

Biuro terenowe w Mariupolu, gdzie służbę pełni podinsp. Sebastian Majchrzak, podobnie jak trzy pozostałem placówki terenowe i centrala w Kijowie - to część stałego zaangażowania UE we wspieranie Ukrainy na jej drodze do reform.
Biura terenowe będzie wspierają ukraińskie władze w przeprowadzeniu reformy cywilnego sektora bezpieczeństwa. Doradztwo strategiczne, szkolenia i darowizny sprzętu prowadzone są we współpracy z ministerstwami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości oraz instytucjami, takimi jak policja, prokuratura, służba bezpieczeństwa, straż graniczna i służba celna, a także wymiar sprawiedliwości. Dzielenie się najlepszymi praktykami europejskimi z ukraińskimi partnerami EUAM to podstawa pracy misji.

Biura terenowe EUAM oprócz Mariupola zlokalizowane są także w Odessie, Charkowie i Lwowie. Centrala misji mieści się w stolicy Ukrainy - Kijowie. Oprócz podinsp. Sebastiana Majchrzaka ze Szkoły Policji w Słupsku, służbę w ramach misji EUMA pełni również 3 innych polskich policjantów.