"Sport moją tarczą" - program prewencyjny

imageAutorski program „Sport moją tarczą” prowadzą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Udział w przedsięwzięciu biorą uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Zajęcia trwające już piąty miesiąc pokazały, że jest to bardzo trafiona inicjatywa.

Cykl spotkań sportowo-wychowawczych pod hasłem „Sport moją tarczą”, realizowany jest przez wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych od października ubiegłego roku, w ramach tak zwanej twórczej resocjalizacji. Spotkania adresowane są do wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku i dotyczą nie tylko zagadnień sportowych, ale również bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w miejscu zamieszkania, sposobów zachowań w sytuacji niebezpieczeństwa, propagowania zachowań zgodnych z prawem.

W ostatnich dniach wychowankowie Ośrodka gościli na strzelnicy pneumatycznej Szkoły Policji. Dzięki uprzejmości dyrektora Słupskiego Klubu Strzeleckiego „Gryf” Henryka Jaśkowskiego, który udostępnił egzemplarze wiatrówek, młodzież mogła sprawdzić swoją celność. Pod okiem wykładowców ZIP, każdy oddał kilka strzałów do tarcz, które na zakończenie zajęć uczniowie zabrali ze sobą do domu na pamiątkę.
Tego rodzaju zajęcia są najprawdopodobniej jedynymi, skierowanymi do tej konkretnej grupy, realizowanymi przez jednostki Policji, a zatem program nosi cechy programu autorskiego.

Opiekunami programu są kom. Arkadiusz Gliszczyński i mł. asp. Jakub Sawicki, który osobiście prowadzi wszystkie zajęcia z podopiecznymi. Działania wychowawcze i resocjalizacyjne przez sport, to nie tylko jako nabywanie umiejętności ruchowych, które są rezultatem pracy mięśni, bowiem każdy nawyk ruchowy budowany jest za pomocą związków nerwowych pochodzących z mózgu. Sprawność ruchowa, nabywanie coraz to nowych umiejętności sportowych, uwypukla zatem sprawność umysłową oraz twórcze myślenie ćwiczących.

(19.2.2013)