Fakultety z psem służbowym - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Fakultety z psem służbowym

W jaki sposób prowadzone jest szkolenie psa służbowego oraz jak wygląda jego służba w Policji - takie między innymi pytania zadawali słuchacze szkolenia podstawowego uczestniczący w popołudniowych zajęciach fakultatywnych z przewodnikami psów służbowych. Oprócz teorii, zaproszeni policjanci przedstawili słuchaczom wybrane elementy szkolenia psa służbowego.

W ramach popołudniowych fakultetów słuchacze zdobyli wiele ciekawych informacji na temat wykorzystania psa służbowego w policyjnej służbie. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu.
W trakcie zajęć mówiono między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie są preferowane. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta.
Przewodnicy psów asp.sztab. Grzegorz Piołunkowski i asp. Dariusz Stukan mówili również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoimi podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.
Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom psa z przewodnikiem, które w jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową, która potwierdzana jest co kilka lat specjalnym sprawdzianem certyfikacyjnym.

Po krótkim wstępie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby.
Jak podkreślali policjanci, podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Dzięki takim wyczerpującym ćwiczeniom można w pełni ocenić poziom wyszkolenia przydzielonego psa służbowego, a także ocenić możliwość jego wykorzystania jako środka przymusu bezpośredniego w sytuacji przywracania zakłóconego porządku. W trakcie pokazów w stroju ochronnym wystąpił podkom. Igor Jeżyna, wykładowca słupskiej Szkoły Policji, a wcześniej wieloletni przewodnik psa służbowego.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.36 MB)