Policjanci w hołdzie Powstańcom - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Policjanci w hołdzie Powstańcom

Pod pomnikiem Powstańców Warszawy w Słupsku przedstawiciele Policji złożyli wiązankę kwiatów. W uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyli również między innymi przedstawiciele Wojska Polskiego, Marynarki Wojennej USA oraz poczty sztandarowe.

Po wystawieniu wart honorowych odczytano Apel Poległych; uczczono w nim między innymi pamięć policjantów II Rzeczypospolitej walczących na powstańczych barykadach. Apel zakończyły salwy wojskowej kompanii honorowej.
Przedstawiciele kombatantów, służb mundurowych, instytucji i urzędów złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu Szkoły Policji kwiaty pod pomnikiem złożył mł.insp. Maciej Marciniak, naczelnik Wydziału Organizacji i Dowodzenia.

Składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.Pierwszy w Polsce pomnik poświęcony Powstańcowm Warszawskim. Składanie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.

Znajdujący się w Słupsku pomnik poświęcony Powstańcom to pierwszy powstały po wojnie monument upamiętniający bohaterskich warszawiaków. Ciekawostką jest także fakt, że to jedyny powstańczy pomnik w Polsce, który został zbudowany z cegieł zburzonych warszawskich kamienic. Materiał na budowę przyjechał ze stolicy do Słupska specjalnym transportem kolejowym.
Inicjatorami budowy pomnika byli między innymi warszawiacy zamieszkali po wojnie w Słupsku; był wśród nich ks. Jan Zieja, kapelan "Szarych Szeregów" oraz Michał Issajewicz, uczestnik zamachu na Franza Kutscherę, który ze swojego parabellum dobił kata Warszawy.

Poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik Powstańców Warszawskich. Z prawej: kapelan Szarych Szeregów ks. Jan Zieja, za nim - cokół wznoszonego pomnika. Z lewej: asysta młodych milicjantów z Centrum Wyszkolenia - dzisiejsza Szkoła Policji.Wieniec niesiony przez milicjantów Centrum Wyszkolenia - dzisiejsza Szkoła Policji. Na szarfie napis: "Bohaterskim Powstańcom Warszawskim - C.W.M.O. Słupsk".Pierwszy w Polsce pomnik Powstańców Warszawskich, obok - kapelan Szarych Szeregów ks. Jan Zieja, jeden z inicjatorów wzniesienia tego obelisku.