Wołyńska rocznica - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Wołyńska rocznica

Przedstawiciele słupskiej Policji uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się w miniony poniedziałek, w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, mszą świętą z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych oraz stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i mieszkańców. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na słupski Stary Cmentarz, gdzie pod Krzyżem Katyńskim miały miejsce okolicznościowe przemówienia.
Dalszą część uroczystości przerwała burza z obfitymi opadami deszczu, które uniemożliwiły dalsza realizację programu obchodów. Uczestnicy złożyli jedynie wieńce pod Krzyżem Wołyńskim. Szkołę Policji reprezentowała podczas uroczystości nadkom. Justyna Kamińska, Komendę Miejską - kom. Łukasz Filipczak.
 
Krwawa Niedziela na Wołyniu była punktem kulminacyjnym eksterminacji polskiej ludności przez Ukraińską Armie Powstańczą UPA i inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, o godzinie 3. nad ranem Ukraińcy otoczyli prawie 100 polskich osad i wiosek. Wymordowano prawie wszystkich Polaków nie oczadzając kobiet, dzieci i starców. Mordowani ginęli od strzałów z broni palnej a także ciosów zadawanych różnymi narzędziami i podręcznym sprzętem rolniczym. Łącznie W latach 1943-45 wymordowanych zostało ok. 100 Polaków.