Amerykański Dzień Niepodległości - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Amerykański Dzień Niepodległości

Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli w pikniku zorganizowanym z okazji - przypadającego 4 lipca - amerykańskiego Dnia Niepodległości. Spotkanie obyło się na terenie Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie.

Świętowanie rocznicy ogłoszenia Deklaracji Niepodległości miało piknikowy charakter. Amerykańscy marynarze rywalizowali w konkurencjach zręcznościowych i siłowych. Specjalnie na tę okazję zaserwowano wszystkim typowe potrawy amerykańskiej kuchni. Zaproszonych gości powitał w krótkim przemówieniu dowódca amerykańskiej bazy capt. Samuel J. Davis. Szkołę Policji reprezentował Komendant - insp. Piotr Cekała.

Baza Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie od kilku lat prowadzi oficjalną współpracę szkoleniową ze Szkołą Policji w Słupsku. Umowa w tej sprawie została parafowana w 2017 roku.
Umowa przewiduje organizację i realizację wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych dla przedstawicieli Szkoły Policji i marynarzy U.S. Navy. Umowa przewiduje również wykorzystanie bazy dydaktyczno-szkoleniowej obu jednostek.

Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych była aktem prawnym uzasadniającym prawo trzynastu kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III.
Deklarację ogłoszono 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego. Głosiła ona prawo do ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny i zawierania pokoju przez dawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej.
Jej autorami, oprócz Thomasa Jeffersona, byli: John Adams, Benjamin Franklin, Robert R. Livingston i Roger Sherman. Sygnatariusze Deklaracji niepodległości zostali nazwani przez kolonistów ojcami-założycielami.
Tradycją podczas święta są parady, przemarsze orkiestr, a także grille, imprezy typu garden party, lub spotkania przy ognisku w większym gronie. Wieczorem natomiast organizowane są pokazy sztucznych ogni.

(wiki/sp)