TPP - pierwsza przerwa po 26 latach

Tegoroczna, XXVII. edycja Turnieju Par Patrolowych nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa. Warto jednak w takiej sytuacji prześledzić losy imprezy i to, jak ewoluowała na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat.

Po raz pierwszy turniej odbył się w październiku 1994 roku. Przygotowania imprezy podjęła się szkoła Policji w Słupsku, a współorganizatorem było Słupskie Policyjne Towarzystwo Sportowe. Zawodom nadano charakter spartakiadowy, zgodnie z przepisami Światowej i Europejskiej Unii Sportu. Natomiast Biuro Kadr i Szkolenia KGP nadało imprezie rangę Mistrzostw Polski Policji. Ówczesny Komendant Główny Policji wyraził nadzieję, że turniej będzie kontynuowany w przyszłości, a jego formuła zostanie tak utworzona, aby rywalizacją objąć wszystkich policjantów prewencji, niezależnie od zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji.

Pierwsza edycja turnieju liczyła 6 konkurencji: Test z wiedzy policyjnej; Tor przeszkód zakończony strzelaniem z broni palnej, Strzelanie zza osłony do ukazujących się celów; Techniki obezwładniania osób; Jazda sprawnościowo - szybkościowa radiowozem oraz Pływanie ratownicze.
Ze względu na problemy organizacyjne ostatecznieJazdę sprawnościowo-szybkościową radiowozem zamieniono na Bieg terenowy na dystansie 1000 metrów, a Pływanie ratownicze - na Pływanie użytkowe na dystansie 50 metrów.

O tym jak ewoluowały turniejowe konkurencje opowiada poniższy, archiwalny film, przygotowany z okazji jubileuszu ćwierćwiecza Turnieju Par Patrolowych. W filmie aktywna jest opcja włączenia napisów dla osób z dysfunkcją słuchu.

Opis filmu: Link do filmu archiwalnego na serwerze YouTube poświęconego dwudziestopięcioleciu historii Turnieju ar Patrolowych.

Nie można zapominać również o jeszcze jednym istotnym aspekcie finału rozgrywanego w słupskiej Szkole Policji. W rywalizacji uczestniczą policjanci z całej Polski, prezentujący różny poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia zawodowego. Jest to doskonała platforma wymiany doświadczeń i dyskusji nad wyzwaniami codziennej służby.

Słupski turniej to jedna z najbardziej prestiżowych policyjnych imprez w Polsce, która pozwala ocenić poziom i wskazać dalsze kierunki doskonalenia pracy policjantów. O tym, jaki jest obraz Policji w oczach społeczeństwa w dużej mierze decyduje właśnie praca policjantów prewencji i ich postawa w trakcie podejmowanych działań, którym zawsze przyświeca hasło „Pomagamy i chronimy”.

Tegoroczna, XXVII. edycja imprezy nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa.