Aktualności

Działania pościgowe w książce

Ponad 300 policjantów z Oddziałów Prewencji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji ukończyło w ubiegłym roku szkolenie z zakresu taktyki poruszania się Policji w terenie otwartym oraz z zakresu prowadzenia działań pościgowych. Każdy z uczestników otrzymał też specjalistyczne podręczniki.

Cały cykl ubiegłorocznych szkoleń zrealizowany został we współpracy Głównego Sztabu Policji KGP ze Szkołą Policji w Słupsku. Całość została zrealizowana w Słupsku w ramach projektu od nazwą „Szkolenie funkcjonariuszy Policji w zakresie prowadzenia działań pościgowych” (PL/2018/PR/0059), który współfinansowany był z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W słupskiej Szkole Policji przeprowadzono łącznie 14 edycji tego rodzaju szkoleń dla funkcjonariuszy oddziałów i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji. Warto podkreślić, że było to jedyne szkolenie realizowane przez polską Policję, podczas którego policjanci doskonalili swoje umiejętności  posługiwania się mapą, busolą oraz protraktorem, jak również poznawali budowę, obsługę i możliwości nowoczesnych urządzeń takich jak kamery termowizyjne czy noktowizory.

W trakcie kursu uczestnicy korzystali ze specjalnie opracowanego na ten kurs  podręcznika pn. „Działania pościgowe i poszukiwawcze Policji” a podczas zajęć praktycznych realizowanych w terenie leśnym wykorzystywali nabytą wiedzę realizując zadania zarówno w porze dziennej jak i nocnej.

Przygotowane podręczniki każdy z policjantów otrzymał jako osobiste wyposażenie. Wiedza zdobyta w słupskiej Szkole Policji jest teraz przekazywana przez uczestników w ramach szkoleń kaskadowych pozostałym policjantom Oddziałów i Samodzielnych Poddziałów Prewencji Policji we wszystkich województwach. Warto również podkreślić że wśród współautorów podręcznika znalazła się sierż.szt. Magdalena Formela ze słupskiej Szkoły Policji.

W podsumowaniu ubiegłorocznych serii szkoleń, kierownik projektu - mł. insp. Paweł Pinda z Głównego Sztabu Policji KGP podkreślił rolę policjantów i pracowników cywilnych Szkoły Policji w Słupsku, którzy nie tylko organizowali kursy z zielonej taktyki w swojej szkole, ale również aktywnie uczestniczyli w innych przedsięwzięciach realizowanych przez Policję w ramach tego projektu; na przykład poprzez stworzenie podręcznika na potrzeby tego szkolenia, czy też pomoc w przeprowadzeniu ćwiczeń dowódczo-sztabowych organizowanych na poligonach wojskowych.

Powrót na górę strony