Policyjna infrastruktura kilkadziesiąt lat temu

Szkoła dla dziewcząt z dobrych domów, przystań kajakowa i kamienice czynszowe – takie funkcje pełniła część budynków wchodzących w skład słupskiej Szkoły Policji przed drugą wojną światową. Interesujący jest również fakt, że niektóre budynki od dziesięcioleci zupełnie nie zmieniły swojego wyglądu.

Pierwsze budynki na terenie zajmowanym dziś przez Szkołę Policji powstały kilka lat po roku 1900. Jako jedna z pierwszych została zbudowana willa, w której znajduje się w tej chwili Zakład Interwencji Policyjnych, nieco później wybudowano budynek bosmanatu na przystani kajakowej przy rzece Słupia, a następnie – mniej więcej równolegle – główny budynek dydaktyczny i willę, w której mieści się Klub Słuchacza. Najpóźniej, bo dopiero na początku lat `30 wybudowano willę, w której dziś znajduje się sztab i urzęduje Komendant Szkoły.

Na portalach społecznościowych znajduje się wiele zdjęć prezentujących różne budynki Słupska. W prezentowanej poniżej galerii przedstawiamy kilka fotorafii budynków, które wykonano w okresie od 1900 do 1935 roku.

• Budynek akademika "A" - lata `30 XX wieku
    Budynek akademika "A" - lata `30. XX. wieku
    Budynek akademika "A" - obecnie
  • Pierwszy przy rzece Słupia budynek na dawnej ulicy Prezydenckiej
    Pierwszy przy rzece Słupia budynek na dawnej ulicy Prezydenckiej. Lata `30 XX. wieku.
    Pierwszy przy rzece Słupia budynek na dzisiejszej ulicy Kilińskiego.
    Jedna z kamienic czynszowych przy rzece Słupia
    Obecna siedziba wydziałów logistycznych Szkoły. Zbieg ulic Krakusa i Policjantów.
    Budowany obiekt szkoły dla dziewcząt z dobrych domów - szkoła Lesinga. Lata `20. XX. wieku
    Główny budynek dydaktyczny Szkoły
    Bosmanat przystani kajakowej na rzece Słupia. W głębi jedyna przy ulicy kamienica czynszowa. Lata `20 XX. wieku.
    Widok na boisko do piłki ręcznej, w głębi pierwsza z kamienic zbudowana przy dzisiejszej ulicy Policjantów.
    Widok na dzisiejszy główny budynek dydaktyczny znad stawu. Lata `30. XX. wieku
    Obecny widok na główny budynek dydaktyczny znad stawu Łabędziego.
    Sala kinoteatralna w głównym budynku dydaktycznym. Widok na scenę. Lata `30. XX. wieku.
    Obecna aula w głównym budynku dydaktycznym. Widok na scenę.
    Sala kinoteatralna w głównym budynku dydaktycznym. Widok na balkon. Lata `30. XX. wieku.
  • Obecna aula w głównym budynku dydaktycznym. Widok na balkon.
    Foyer sali kinoteatralnej w głównym budynku dydaktycznym. Lata `30. XX. wieku.
    Obecne foyer auli w głównym budynku dydaktycznym.