Wizyta w amerykańskiej bazie - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Wizyta w amerykańskiej bazie

W uroczystościach związanych oddaniem do użytku kolejnych obiektów na terenie Bazy USNavy w Redzikowie uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku. Obie jednostki współpracują ze sobą w ramach podpisanej kilka lat temu umowy bilateralnej.

W miniony czwartek na terenie bazy Naval Support Facility (NSF) Redzikowo, oddano do użytku kolejne obiekty. W ceremonii ich otwarcia uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, samorządów lokalnych oraz instytucji współpracujących na co dzień ze stroną amerykańska.
Nowo oddane obiekty to biura administracyjne bazy, obiekt wielofunkcyjny (MPF) z pomieszczeniami mieszkalno-gastronomicznymi, budynki ochrony i robót publicznych, magazyn ogólnego przeznaczenia, remiza i obiekty sportowe.
W nowych budynkach pełnić służbę i pracować będzie około 200 osób: amerykański personel wojskowy, pracownicy cywilni oraz wykonawcy, którzy będą pracować przy dalszej budowie instalacji.

NSF Redzikowo jest drugą lokalizacją operacyjną systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS), będącego częścią wkładu Stanów Zjednoczonych w obronę przeciwrakietową NATO. Obecnie budowana placówka w Redzikowie ma zostać uruchomiona nie wcześniej niż w 2022 roku.
Pierwsza placówka Aegis Ashore, Naval Support Facility Deveselu w Rumunii, powstała w 2014 roku. Głównym zadaniem baz w Polsce i Rumunii jest reagowanie na zagrożenia związane atakiem z rakiet balistycznych wystrzeliwanych spoza regionu euroatlantyckiego.

W uroczystości oddania obiektów uczestniczył, pełniący obowiązki Komendanta Szkoły Policji insp. Piotr Cekała oraz pełnomocnik Komendanta do spraw współpracy międzynarodowej kom. Michał Jaśkowski.

Zdjęcia: FaceBook NSF Redzikowo