Amerykański admirał w hołdzie poległym policjantom - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Amerykański admirał w hołdzie poległym policjantom

Głównodowodzący amerykańską Marynarką Wojenną w Europie, Afryce i południowo-zachodniej Azji wiceadmirał Yancy B. Linsey oddał hołd przed tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych policjantów. Gest przedstawiciela najwyższego dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych pokazuje, że służba i poświęcenie Ojczynie jest najwyższą uniwersalną wartością w każdej formacji mundurowej na świecie.

Wizyta wiceadmirała w słupskiej Szkole Policji związana była z uroczystością zmiany na stanowisku dowódcy Amerykańskiej Bazy Wsparcia US Navy w podsłupskim Redzikowie. Amerykański gość zapoznając się w Izbie Tradycji i Historii z tragiczną kartą historii polskich policjantów, dowiedziawszy się, że na frontowej ścianie głównego budynku dydaktycznego Szkoły znajduje się tablica poświęcona polskim policjantom poległym i pomordowanym w służbie dla Ojczyzny oraz urna z ziemią pobraną z mogił w Miednoje, gdzie spoczywa kilka tysięcy polskich przedwojennych policjantów zamordowanych przez sowieckie NKWD w ramach planowego wyniszczenia państwa polskiego po agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku, poprosił o możliwość przejścia na to miejsce.

Po przejściu pod tablicę w towarzystwie Komendanta Szkoły Wiceadmirał oddał hołd policjantom, którzypoświęcili Ojczyźnie własne życie. Yancy B. Lindley w rozmowie z  insp. Jackiem Gilem podkreślił ogromne znaczenie przywiązania do tradycji i szacunku wobec historii własnej formacji mundurowej.