O bezpieczeństwie w sieci - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

O bezpieczeństwie w sieci

O tym, jak nie zostać oszukanym i jak nie dopuścić do kradzieży profilu, mówili podczas fakultatywnych zajęć specjaliści największych polskich portali internetowych. Młodzi policjanci, którzy wkrótce podczas swojej służby mogą zetknąć się z nieuczciwymi internautami, dowiedzieli się między innymi, jak przyjąć zgłoszenie od poszkodowanej osoby, a także, co może wskazywać, że osoba, z którą kontaktujemy się w internecie, może mieć nieuczciwe zamiary.

Przedstawiciele portali aukcyjnych olx.pl i allegro.pl, którzy na co dzień ściśle współpracują z organami ścigania, w czasie szkolenia omówili metody działania sprawców przestępstw przy zawieraniu transakcji internetowych. Przy wykorzystaniu obszernych materiałów multimedialnych słuchacze mieli możliwość zapoznania się na postawie konkretnych spraw i przypadków ze sposobem działania sprawców przestępstw internetowych oraz działaniami portali aukcyjnych, które kończyły się wykryciem i zatrzymaniem sprawców tych przestępstw.

Aby wykrywanie oszustów było szybkie i skuteczne, już na poziomie przyjęcia zgłoszenia policjant powinien uzyskać od osoby poszkodowanej niezbędne informacje, które mogą pomóc w śledztwie. Między innymi dlatego, podczas popołudniowych wykładów, prelegenci uczulali słuchaczy na pewne istotne, choć z pozoru mało znaczące informacje, jakie można uzyskać od osoby, która stanie się ofiarą internetowych oszustów. Szybkie uzyskanie określonych informacji pozwala z dużym prawdopodobieństwem namierzyć nieuczciwego internautę i pociągnąć go do odpowiedzialności.