W rocznicę Rzezi Wołyńskiej

Przedstawiciele słupskiej Policji uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych oraz stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i mieszkańców. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na słupski Stary Cmentarz, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty, a żyjący jeszcze naoczni świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń podzielili się swoimi wspomnieniami.
Szkołę Policji reprezentował podczas uroczystości mł.insp. Przemysław Rybicki - kierownik Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego, a Komendę Miejską - insp. Leszek Gurski, Komendant Miejski.

Krwawa Niedziela na Wołyniu była punktem kulminacyjnym eksterminacji polskiej ludności przez Ukraińską Armię Powstańczą UPA i inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne. W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, o godzinie 3. nad ranem Ukraińcy otoczyli prawie 100 polskich osad i wiosek. Wymordowano prawie wszystkich Polaków nie oszczędzając kobiet, dzieci i starców. Mordowani ginęli od strzałów z broni palnej, a także ciosów zadawanych różnymi narzędziami i podręcznym sprzętem rolniczym. Łącznie w latach 1943-45 wymordowanych zostało około 100 tysięcy Polaków.