"Rowerowy maj" z policyjnymi wykładowcami - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

"Rowerowy maj" z policyjnymi wykładowcami

Policyjni wykładowcy ruchu drogowego ze słupskiej Szkoły Policji aktywnie włączają się do ogólnopolskiej akcji „Rowerowy maj”. Na terenie miasta, w szkołach podstawowych, prowadzą zajęcia dotyczące bezpiecznego poruszania się po ulicach, w tym również bezpiecznej jazdy rowerem.

„Rowerowy maj” to akcja o zasięgu ogólnopolskim, której głównym celem jest promowanie jednośladów jako podstawowego środka transportu do szkoły lub przedszkola.  W ramach tej akcji odbywają się zajęcia z uczniami dojeżdżającymi do placówek oświatowych na rowerach.
Wykładowcy słupskiej Szkoły Policji specjalizujący się w ruchu drogowym przypominają uczniom, że każdy rowerzysta powyżej 10 roku życia powinien posiadać kartę rowerową. W ramach zajęć mowa jest o bezpiecznej jeździe rowerem, przepisach ruchu drogowego i wymaganiach technicznych dotyczących jednośladów.

Jak informują organizatorzy akcji, jej zasady są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że oprócz promowania zdrowego trybu życia, wiedza i nawyki zdobyte podczas spotkań szkoleniowych i utrwalone w trakcie codziennych dojazdów, stają się nawykami u większości uczniów i przedszkolaków. Taka sytuacja przekłada się wprost na zwiększenie bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego.
W ramach akcji przy wielu placówkach oświatowych powstają także rowerowe parkingi, by zachęcić uczniów do korzystania z rowerów w trakcie dojazdów do szkoły.