Policyjny pies służbowy

W jaki sposób prowadzone jest szkolenie psa służbowego oraz jak wygląda jego służba w Policji - takie między innymi pytania zadawali słuchacze szkolenia podstawowego uczestniczący w zajęciach fakultatywnych z przewodnikami psów służbowych. Oprócz teorii, policjanci ze słupskiej Komendy Miejskiej przedstawili młodym policjantom wybrane elementy szkolenia psa służbowego.

W ramach popołudniowych fakultetów słuchacze zdobyli wiele ciekawych informacji na temat wykorzystania pas służbowego w policyjnej służbie. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu.
W trakcie zajęć mówiono między innymi o zadaniach psów służbowych i rasach, jakie są preferowane. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta.

Przewodnicy psów: asp. sztab. Grzegorz Piołunkowski i asp. sztab. Grzegorz Chiloński mówili również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoim podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.
Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością użytkową.

Po wykładzie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przedstawiciele Komendy Miejskiej zaprezentował wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby.
Podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Podczas pokazów w słupskiej Szkole Policji pozorantem uzbrojonym w broń palną był podkom. Igor Jeżyna, który przygotował całość fakultetów.

Opis filmu: Zajęcia pokazowe z policyjnym psem służbowym.