Rzecznicy dyscyplinarni i dzielnicowi

Kilkudziesięciu dzielnicowych oraz rzeczników dyscyplinarnych zakończyło kursy specjalistyczne w Szkole Policji w Słupsku. Najstarsza policyjna szkoła oprócz swojej głównej działalności - szkolenia nowych kadr policyjnych - prowadzi także wiele specjalistycznych kursów, w których uczestniczą policjanci z wieloletnim stażem.

Celem specjalistycznego kursu dzielnicowych jest doskonalenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań służbowych na tym właśnie stanowisku. Na co dzień dzielnicowi w swojej służbie najwięcej interwencji realizują w związku z przemocą domową, sporami sąsiedzkimi, czynami niedozwolonymi itp.
Podczas kursu specjalistycznego dzielnicowi poznają podstawy prawne, a następnie kształcą umiejętności w zakresie budowania otwartości, zaufania wśród społeczeństwa  oraz umiejętnego  rozwiązywania problemów  sąsiedzkich.

Na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, dzielnicowi poznają uregulowania w zakresie współpracy Policji z sądem i prokuraturą w zakresie ujawniania i zwalczania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich oraz na podstawie założeń sporządzają dokumentację tj. notatkę urzędową  i protokół zatrzymania nieletniego sprawcy czynu karalnego oraz notatkę urzędową i poświadczenie odbioru nieletniego zagrożonego demoralizacją.

Co ważne, zajęcia nie mają tylko wykładowego charakteru. W zakresie interwencji policyjnych dzielnicowi doskonalą swoje umiejętności z elementów sztuk walk i technik obezwładniania na matach sportowych. Chodzi tiu między innymi o wypracowanie wzorcowej procedury postępowania podczas legitymowania i zatrzymywania osób w terenie otwartym, w pomieszczeniu oraz postępowania w stosunku do osób stawiających opór i stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia.

Na zakończenie kursu specjalistycznego każdy z dzielnicowych przystępuje do egzaminu, który prowadzony jest w formie testu wiedzy i składa się z 40 zadań testowych. Tak przygotowani dzielnicowi wyjeżdżają do swoich jednostek, aby w terenie, podczas codziennej służby wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności.

Na kursach specjalistycznych w Słupsku doskonalą się również rzecznicy dyscyplinarni. W ostatniej edycji kursu udział wzięli przedstawiciele Komend Wojewódzkich Policji z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia.
Przez pierwsze dwa dni - w części teoretycznej, policjanci zapoznawali się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Policji, odpowiedzialnością karną, przepisami dotyczącymi zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych oraz zwolnienia ze służby. Poznali przebieg czynności wyjaśniających, czynności dowodowych w postępowaniu dyscyplinarnym oraz przebieg postępowania odwoławczego.

W kolejnych dniach - w części praktycznej, policjanci dokonali analizy akt postępowań dyscyplinarnych pod kątem komplementarności czynności dowodowych oraz ewentualnych błędów i uchybień.
Następnie na  podstawie przygotowanych założeń, w grupach opracowywali treść zarzutu wraz z  kwalifikacją prawną oraz sporządzali projekty: postanowienia o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego, postanowienia o zakończeniu czynności dowodowych, sprawozdania z postępowania dyscyplinarnego i  orzeczenia.