Utalentowany biegacz kończy karierę

Startował między innymi w Katarze, Chorwacji, Szwajcarii i NIemczech. Przez wiele lat asp. Paweł Piotraschke reprezentował Szkołę Policji w Słupsku w biegach długodystansowych w Polsce i na całym świecie. Dzięki licznym sukcesom stał się wybitną osobowością sportu i silną podporą polskiej policyjnej drużyny lekkoatletycznej.

Lekkoatletyka stała się jego pasją jeszcze w szkole. Tam jego talent do sportu zauważył nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Zduński i pod jego opieką Paweł startował do pierwszych zawodów. Następnie trafił pod skrzydła Janusza Rolbeckiego, już jako zawodnik klubu Gryf Słupsk, którego barwy wielokrotnie reprezentował na arenie krajowej.

W swoich pierwszych zawodach wystartował w wieku 19 lat - przebiegł 3 000 m w czasie 9.16, zajmując 3. miejsce w mistrzostwach makroregionu pomorskiego. Już dzień później wystartował w tych samych zawodach na dystansie 1 500 m i z czasem 4.19 zajął 2. miejsce. Od tego okresu zaczął systematycznie trenować, poświęcając się tylko tej dyscyplinie sportu, gdyż wcześniej próbował swoich sił, grając w piłkę nożną na poziomie klasy okręgowej.

W 1998 roku, po osiągnięciu pierwszych sukcesów lekkoatletycznych, został powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał w garnizonie słupskim. Z uwagi na osiągane sukcesy sportowe został przeniesiony do garnizonu bydgoskiego, gdzie trenował pod okiem jednych z najlepszych trenerów w kraju bydgoskiej Zawiszy.

W 2004 roku zasilił szeregi Policji, gdzie od samego początku pełnił służbę w Szkole Policji w Słupsku, trenując pod okiem Zenona Bartosia (wówczas trenera Lekkoatletycznej Kadry Polskiej Policji). Pod jego opieką osiągnął 9 kwietnia 2006 r. swój najlepszy wynik czasowy w maratonie, który odbył się w Dębnie: 02:23.53,00, co dało mu wtedy 3. miejsce w Mistrzostwach Polski Policji.

Do większych sukcesów biegowych na arenie policyjnej należy wymienić m.in.:

• sześciokrotny triumf w Międzynarodowym Półmaratonie Policyjnym rozgrywanym na trasie Słupsk - Ustka w latach 2009–2014,
  • dwukrotne zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Policjantów Maraton Dębno: w latach 2010 i 2015,
  • 12. miejsce w Mistrzostwach Świata w Maratonie Policjantów w Pradze (Czechy) w 2010 roku,
  • 3. miejsce w Mistrzostwach Świata w Maratonie Policjantów w Pradze (Czechy) w 2011 roku,
  • 2. miejsce drużynowo w Mistrzostwach Świata w Maratonie Policjantów w Pradze (Czechy) w 2011 roku jako reprezentacja polskiej Policji,
  • 29. miejsce w III. Mistrzostwach Świata Policji w Biegach Przełajowych w Doha (Katar) w 2013 roku,
  • 4. miejsce w VI. Mistrzostwach Europy Policji w Maratonie w Gratz (Austria) w 2014 roku.

Ponadto mł.asp. Paweł Piotraschke reprezentował kadrę polskiej Policji w biegach międzynarodowych w Bukareszcie (Rumunia), Wichy (Francja), Augapilisie (Łotwa), Oranienburgu (Niemcy), Berlinie (Niemcy) i Zadarze (Chorwacja). Pod szyldem Szkoły Policji w Słupsku wystąpił w takich biegach, jak:

• Maraton Komandosa (Lubliniec, lata 2010 i 2012) – zajął dwukrotnie 1. miejsce; z wynikiem 3:06.23 był rekordzistą trasy do 2015 roku,
  • Międzynarodowy Maraton Ekologiczny (Lębork, 2012 rok) – 1. miejsce,
  • Maraton Świnoujście - Wolgast (2012 rok) – 1. miejsce.

Zwyciężał również w klasyfikacji policjantów w r. 2010 i 2014 podczas Półmaratonu o Puchar Komendanta Szkoły Policji w Pile. Niewątpliwie ogromnymi sukcesami w karierze Pawła Piotraschke były też:

• dwa zwycięstwa w Biegu Niepodległości w Słupsku w latach 2013 i 2015,
  • zwycięstwo w PZU Maratonie, który odbył się w 2016 roku. w Gdańsku,

dwa zwycięstwa w Maratonie Juranda w Szczytnie w latach 2017 i 2018, gdzie do dziś jest rekordzistą trasy.

Jednym z ostatnich biegów było zwycięstwo w półmaratonie Bieg do Jantara, który odbył się 31 września 2018 roku w Słupsku, a ostatnim biegiem był bieg przełajowy 6 października tego roku w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Lublińcu, gdzie drużynowo wraz z kadrą polskiej Policji zajął 1. miejsce.

Obecnie Paweł zmaga się z kontuzją, która przyspieszyła podjęcie decyzji o zakończeniu kariery. Niemniej po jej wyleczeniu (konieczny jest zabieg operacyjny) ma zamiar amatorsko uczestniczyć w biegach na mniejszych dystansach.

Oprócz wymienionych już osób ogromny wpływ na przebieg jego kariery mieli trenujący go: Sylwester Niebudek, Wiesław Perszke, Błażej Stankiewicz i Adam Thiel. Zawsze sam siebie nazywał „zaawansowanym amatorem”, gdyż traktował bieganie jako pasję, często treningi odbywając zaraz po zakończonej służbie ze swoim wieloletnim przyjacielem żołnierzem, także utytułowanym sportowcem Arturem Pelo.

Za swoje osiągnięcia sportowe Paweł w 2015 roku został wybrany na festiwalu w Krynicy Zdroju Sportowcem Roku w Polskiej Policji, a w roku 2017 został uhonorowany brązową Odznaką Sprawności Fizycznej w Polskim Komitecie Olimpijskim, za wkład sportowy wśród funkcjonariuszy Policji, którą wręczał Komendant Główny Policji gen.insp. dr Jarosław Szymczyk w imieniu ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Rekordy życiowe mł.asp. Pawła Piotraschke:

• 10 km w czasie 00:31.30 - 25 kwietnia 2010 roku, Szczecinek,
  • 15 km w czasie 00:47.49 - 20 marca 2010 roku, Kołobrzeg,
  • półmaraton w czasie 01:08.36 - 6 września 2009 roku, Piła,
  • maraton w czasie 02:23.53 - 9 kwietnia 2006 roku, Dębno.
  • Bieg dla Fundacji Nadzieja
  • Maraton Dębno