Aktualności

Apel, flaga i hymn

Każdego dnia, tuż po godzinie 7 rano, w samym sercu słupskiej Szkoły Policji, na głównym placu, odbywa się apel, w którym biorą udział wszyscy słuchacze. Jest to czas nie tylko na codzienny przegląd mundurowy, ale przede wszystkim na chwilę refleksji i zadumy podczas uroczystego podnoszenia flagi państwowej przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.

Poranny apel w słupskiej Szkole Policji stał się już chlubną tradycją. Codziennie setki słuchaczy, zarówno policjantów na początku swojej drogi zawodowej, jak i funkcjonariuszy z długoletnim stażem służby uczestniczą  w apelu, podczas którego poczet flagowy, przy dźwiękach hymnu państwowego, podnosi flagę na maszt. W skład pocztu wchodzą młodzi policjanci szkolenia zawodowego podstawowego, codziennie są to inne osoby, dla których jest to wyjątkowa możliwość przećwiczenia elementów Ceremoniału Policyjnego, który dokładnie określa zasady postępowania z flagą.

Podczas wszystkich uroczystości poczet flagowy stosuje się do komend wydawanych przez dowódcę, w czasie zapinania flagi odgrywane jest Tremolo, a po zapięciu flagi trębacz gra sygnał Słuchajcie Wszyscy. Następnie dowódca uroczystości wydaje komendę: „Poczet flagowy - flagę państwową - PODNIEŚĆ!”. Poczet flagowy podnosi flagę na maszt, w czasie podnoszenia jest odtwarzany hymn państwowy, a dowódca pocztu flagowego i asystujący salutują.
Podczas codziennych apeli istnieje również dogodna możliwość przekazania policjantom bieżących informacji oraz przećwiczenia elementów musztry, między innymi wydawania i wykonywania komend, maszerowania, poruszania się w szyku, czy też znajomości zasad prawidłowego umundurowania policjanta.

Taka forma apelu pozwala przybliżyć wszystkim uczestnikom zasady Ceremoniału, ugruntowuje i wzmacnia szacunek do symboli państwowych, a co najważniejsze, daje poczucie przynależności do narodu, a zwłaszcza Policji, jako formacji dbającej o bezpieczeństwo wszystkich obywateli.
Codzienny, poranny apel, w którym uczestniczą wszyscy słuchacze nawiązuje do przedwojennej tradycji Szkoły Policji Państwowej w Mostach Wielkich niedaleko Lwowa, którą kontynuuje teraz słupska Szkoła Policji, jako najstarsza w Polsce, funkcjonująca od czerwca 1945 roku.

Powrót na górę strony