Polsko-litewskie szkolenie policjantów

O wspólnych zajęciach szkoleniowych i wymianie kadry oraz słuchaczy rozmawiali Komendanci Szkół Policji ze Słupska i Mastaičiai niedaleko Kowna. Szef litewskiej placówki szkoleniowej Algirdas Kaminskas gościł z kilkudniową roboczą wizytą w Słupsku.

W trakcie rozmów mówiono o wzajemnej wymianie kadry szkoleniowej i trenerskiej obu Szkół Policji. Wymiany takie mają na celu poznanie dobrych praktyk a także cech wspólnych obu formacji oraz różnic, które występują w zakresie między innymi systemów prawnych obu państw, a także na przykład taktyki i technik interwencji.
Wspólne szkolenia prowadzone do tej pory przez obie placówki już przynoszą wymierne efekty policjantom polskim i litewskim, którzy pełnią wspólną służbę w międzynarodowych patrolach, od kilku lat funkcjonujących po obu stronach granicy polsko-litewskiej.

Komendant Szkoły Policji Litwy Algirdas Kaminskas, któremu towarzyszył jego zastępca Mindaugas Bilius oraz Arūnas Vaičiuli -  szef Wydziału Wyszkolenia Policyjnego z uznaniem odnieśli się także do tegorocznej współpracy, w ramach której w ostatnim czasie gościli na Litwie wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy podzielili się ze swoimi litewskimi kolegami zagadnieniami z taktyki i technik interwencji, które przyswajają sobie polscy policjanci.

Przedstawiciele Szkoły Policji Litwy rozmawiali także o możliwościach zorganizowania międzynarodowych szkoleń z udziałem jednostek, z którymi na co dzień współpracuje Szkoła Policji w Słupsku - Akademią Policji Chorwacji w Zagrzebiu, Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu oraz Amerykańską Bazą Wspracia U.S.Navy w Redzikowie koło Słupska.

Oficjalne porozumienie o współpracy Szkoły Policji Słupsku i Litewskiej Akademii Policji zostało podpisane w połowie w 2011 roku, jednak początki współpracy ze stroną litewską sięgają stycznia 2007 roku, gdy do Słupska przyjechał ówczesny komendant Centrum Szkolenia Policji Litewskiej w Trokach Rajmondas Skibarka. Pół roku później odbyły się pierwsze wspólne szkolenia. Wykładowcy Szkoły Policji prowadzili zajęcia dotyczące znajomości przepisów o użyciu środków przymusu bezpośredniego w ówczesnym przejściu granicznym w Budziskach, w specjalnie do tego przygotowanym Międzynarodowym Punkcie Kontaktowym.