Lasery w rękach młodych policjantów - Aktualności - Szkoła Policji w Słupsku

Aktualności

Lasery w rękach młodych policjantów

„Kontrola prędkości - urządzenia wykorzystywane przez Policję” - pod takim hasłem odbyły się kolejne fakultety dla słuchaczy kursu podstawowego w ramach Koła Prewencji i Ruchu Drogowego. Cykliczne zajęcia mają wzbogacać i pogłębiać wiedzę oraz umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia podstawowego.

Słuchacze zapoznali się z tematyką związaną z ruchem drogowym - zasadami  pełnienia służby na drodze, uprawnieniami, obowiązkami i zakazami obowiązującymi policjanta w trakcie pełnienia takiej służby. Omówiono problematykę przyczyn wypadków drogowych w tym przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących oraz jak znaczący wpływ na bezpieczeństwo i porządek na drodze mają policjanci w codziennej służbie.
Zajęcia współprowadził mł.asp. Krzysztof Szyszka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Słupsku, który przedstawił urządzenia rejestrujące prędkość, na co dzień wykorzystywane w służbie przez policjantów ruchu drogowego, między innymi wideorejestrator w nieoznakowanym pojeździe służbowym, laserowe mierniki prędkości Ultralite LTI 20/20 oraz Trucam LTI 20-20 z wbudowanym monitorem.

Słuchacze uczestniczący w fakultetach najbardziej interesowali się wykorzystaniem laserowego miernika prędkości LTI 20/20 TruCam. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest ekran, dzięki któremu w chwili pomiaru można zobaczyć pojazd, któremu jest mierzona prędkość, numer rejestracyjny, a także twarz kierującego. Co najważniejsze, miernik umożliwia nie tylko nagrywanie pomiaru, ale też fotografowanie (również w nocy).
Po zajęciach teoretycznych każdy słuchacz miał możliwość uruchomienia urządzenia i zapoznania się z zasadami jego działania oraz zmierzenia prędkości kierującym jadącym ulicą Kościuszki w Słupsku.