Słuchacze na ulicach miast Pomorza

Młodzi policjanci, słuchacze Szkoły Policji w Słupsku już drugi tydzień kontynuują swoje praktyki terenowe. Zdobytą do tej pory wiedzę i umiejętności mogli weryfikować podczas przeprowadzanych w Szkole symulacji interwencji, teraz przyszedł czas na weryfikację podczas normalnej służby na ulicach miast Pomorza Środkowego.

Praktyki zawodowe w jednostkach terenowych Policji są podsumowaniem kilkumiesięcznego, intensywnego procesu szkolenia. Młodzi policjanci, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli służbę w mundurze dysponują już umiejętnościami z zakresu taktyki i technik interwencji, znają przepisy prawne i potrafią posługiwać się środkami przymusu bezpośredniego, w tym również bronią palną.
W warunkach terenowych słuchacze wykonują czynności służbowe pod nadzorem doświadczonych policjantów. Organizacja praktyk na terenie danej jednostki pozawala na wystawienie do służby większej ilości patroli. Gdyż każdy „etatowy” policjant komisariatu, jest dowódcą patrolu złożonego ze słuchaczy.

Praktyki terenowe to służba prewencyjna na tak zwanej „pierwszej linii”, czyli głównie w patrolach pieszych. Słuchacze pełnią służbę w godzinach popołudniowych i wieczornych. W tym tygodniu dodatkowe patrole spotkać można na ulicach Słupska i Koszalina. Jednym z podstawowych zadań nowych adeptów policyjnego rzemiosła jest patrolowanie miejsc szczególnie zagrożonych oraz zapobieganie i ujawnianie sprawców wykroczeń szczególnie uciążliwych dla mieszkańców.