Młodzi policjanci w zdarzeniu masowym

Ocena gotowości potencjału ratowniczego w powiecie słupskim to główny cel wczorajszych wieczornych działań w Redzikowie, z udziałem kilkudziesięciu słuchaczy. Wszystko po to, by przygotować się na ewentualne zdarzenia masowe mogące zaistnieć w okresie zimowym.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pomoc potrzebna będzie pasażerom podmiejskiego autobusu, który zjechał z drogi i zatrzymał się w zaspie. Zatrzymanie było na tyle niefortunne, że część pasażerów odniosła różnego rodzaju obrażenia.
Wezwane na miejsce służby ratunkowe musiały zabezpieczyć samo miejsce zdarzenia, a także pomóc poszkodowanym i przewieźć ich do wyznaczonego miejsca ewakuacji, w którym przygotowano między innymi posiłki, miejsca noclegowe i pomoc psychologiczną. Na miejsce ewakuacji wybrano w tym wypadku Zespół Szkół w Redzikowie, gdzie dodatkowo przeprowadzono ćwiczenia związane z nagłym przerwaniem dostawy energii elektrycznej.

W tym samym czasie w słupskim starostwie powołano sztab kryzysowy, który na bieżąco analizował sytuację i był w stałym kontakcie w dowodzącymi działaniami ratowniczymi. W działaniach udział wzięli zawodowi strażacy z jednostek w Słupsku, wojskowa straż pożarna z Batalionu Ochrony Bazy oraz strażacy ochotnicy z Włynkówka.
Rolę poszkodowanych odegrały policjantki i policjanci ze Szkoły Policji, a zabezpieczeniem miejsca zdarzenia i konwojem uczestników wypadku zajęła się grupa policjantów z Komendy Miejskiej. Na miejscu pracowali też pracownicy Gminy Słupsk wyznaczeni do działań związanych z sytuacjami kryzysowymi.