Jubileusz poligonu

W uroczystościach jubileuszu Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce uczestniczył Komendant słupskiej Szkoły Policji insp. Jacek Gil. Szkoleniowa współpraca żołnierzy CPSP i policjantów słupskiej Szkoły Policji trwa od kilkudziesięciu lat.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji żołnierzy, pracowników oraz emerytów, którą celebrował kapelan Garnizonu Ustka ks. kmdr por. dr Grzegorz Golec. Podczas uroczystości, która odbyła się na lądowisku CPSP w obecności wielu zaproszonych gości oraz pododdziałów honorowych z jednostek szkolących się na poligonie.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentował Komendant insp. Jacek Gil, który wręczył dowódcy poligonu list gratulacyjny z okazji jubileuszu CPSP. Policjanci przebywający na szkoleniach w słupskiej Szkole Policji również korzystają z bazy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Zajęcia prowadza tam między innymi policjanci z kolejnych rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełni służbę w Kosowie, a także policjanci ze średniej kadry dowódczej Oddziałów Prewencji Policji ze wszystkich garnizonów w kraju.

W trakcie jubileuszowej uroczystości Komendant poligonu płk Bogusław Atalski wręczył żołnierzom odznaczenia, a dla upamiętnienia 65. rocznicy powstania, 9 dywizjon przeciwlotniczy oddał salwę honorową. Nad głowami żołnierzy i zebranych gości piloci z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego wykonali przelot Samolotem SU 22.

Współczesny obraz poligonu to nowoczesna baza szkoleniowa z bardzo dobrze przygotowanym zapleczem logistycznym, zapewniająca doskonałe warunki do wykonywania strzelań, zadań taktycznych i szkolenia zgodnie z przeznaczeniem. To jedyne miejsce w Polsce i Europie gdzie odbywać się mogą specjalistyczne rakietowe strzelania dalekiego zasięgu, szkolenie w akwenie morskim oraz szkolenie z obrony wybrzeża morskiego, a także szkolenie lotnictwa we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych.