Wizyta studentów z "Temidy"

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego z Koła Naukowego Prawa Karnego ‘’Temida’’ zakończyli wizytę warsztatową w słupskiej Szkole Policji. Przyszli prawnicy, sędziowie i prokuratorzy poznawali tajniki policyjnej pracy.

„Temida” skupia studentów zainteresowanych kryminalistyką i szeroko rozumianym prawem karnym. Członkostwo w kole, poprzez różnorodne formy aktywności, daje możliwość poszerzenia wiedzy w dyscyplinach kryminalistycznych i jej późniejszego praktycznego wykorzystania. Ukoronowaniem całorocznej działalności w kole naukowym jest tygodniowy wyjazd na zajęcia warsztatowe. W tym roku studenci wybrali właśnie słupską Szkołę Policji, w której gościli już kilka lat temu.

W trakcie pobytu studenci uczestniczyli między innymi w zajęciach z zakresu postępowania mandatowego i przeszukania pomieszczeń. Zajęcia wykładowe przeplatane były ćwiczeniami sportowymi, wśród których znalazły się elementy samoobrony oraz pokonywanie toru przeszkód - takiego samego, który pokonują kandydaci ubiegający się o przyjęcie do Policji. W programie znalazło się też zabezpieczenie i dokumentacja miejsca wypadku drogowego.
Osobnym elementem były zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz ratowanie poszkodowanych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Studenci zwiedzili obiekty jednej z najnowocześniejszych strzelnic w Polsce, a na zakończenie uczestniczyli w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej.

Pobyt w słupskiej Szkole Policji dał możliwość poznania, przynajmniej małej części, policyjnego rzemiosła przyszłym prokuratorom, sędziom i adwokatom. Studenci zapoznali się również z wewnętrznymi przepisami i regulaminami, na podstawie których funkcjonuje policyjna służba. Wizyta pokazała również studentom, jak dużą dawkę wiedzy - również z zakresu prawa i administracji muszą przyswoić sobie nowi policjanci przebywający na trwającym nieco ponad pół roku szkoleniu zawodowym podstawowym.