Śluby policyjnej klasy

image W uroczystości ślubowania nowych uczniów klas policyjnych i wojskowych Zespołu Szkół w Białym Borze uczestniczył komendant Szkoły Policji w Słupsku. W tamtejszym Zespole Szkół, w klasie o profilu policyjnym, realizowany jest autorski projekt wykładowców słupskiej Szkoły Policji.

Szkoła Policji i Zespół Szkół im. Oskara Lange w Białym Borze współpracują ze sobą na mocy porozumienia zawartego pomiędzy szefami obu placówek. Program „Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa publicznego” realizowany jest w klasach o profilu policyjnym.
Młodzież poznaje między innymi obowiązki i uprawnienia policjanta, policyjną etykę zawodową, swoje prawa w kontaktach z Policją, a także praktyczne aspekty policyjnej służby. Funkcjonariusze rozmawiają z uczniami również na temat zadań administracji rządowej i samorządowej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, programów prewencyjnych oraz współpracy z mieszkańcami. Program przewiduje też naukę wybranych zagadnień prawa wykroczeń i prawa karnego oraz praktyczną naukę elementów samoobrony.

Uczniowie klas pierwszych o profilu policyjnym i wojskowym złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Zespołu Szkół. W uroczystościach tych Szkołę Policji reprezentował komendant insp. Jacenty Bąkiewicz oraz podinsp. Arkadiusz Ścigała z Zespołu Wsparcia Dydaktycznego.

Budowanie świadomości prawnej, zrozumienie dla policyjnej służby oraz wzrost poczucia odpowiedzialności uczniów to najistotniejsze założenia, które przyjęli twórcy programu realizowanego w białoborskiej szkole.

(20.10.2011)