"Bądź świadomy" - ściągaj z głową

image Hirek Wrona, Mateusz Damięcki i Kris Winter gościli w słupskiej Szkole Policji. W ramach projektu "Bądź świadomy", w auli Szkoły, spotkali się z gimnazjalistami, którym opowiadali o piractwie o i świadomym korzystaniu z zasobów audiowizualnych, które znajdują się w sieci.

Projekt "Bądź świadomy" to przedsięwzięcie autorskie Hirka Wrony. Jako prezenter muzyczny mocno zaangażował się w uświadomienie młodzieży, że ściąganie z Internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież. Edukacja młodego pokolenia, które na co dzień korzysta z Internetu jest niezwykle istotna. To właśnie młodzież jako użytkownicy sieci, najczęściej narażona jest na pokusy i chęć posiadania często w sposób nielegalny nagrań muzycznych czy filmów.

O swoich doświadczeniach związanych z piractwem, które jest między innymi okradaniem artystów, mówił też Mateusz Damięcki, który na przykładach opisywał, jak nielegalne pobrania plików z filmami, w których występuje, sprawiają, że nie otrzymuje on wynagrodzenia za swoją pracę i trud poświęcony stworzeniu roli w filmie. Skomponowanie muzyki i wyprodukowanie piosenki, to nie jest kwestia godziny pracy na komputerze. Producent muzyczny Kris Winter tłumaczył, że nielegalne ściąganie, oprócz tego, że jest przestępstwem, jest także zabijaniem polskiego rynku muzycznego.

W trakcie spotkania mówiono też o tym, jak legalnie słuchać muzyki w internecie i jak oglądać filmy. Gimnazjaliści często posługiwali się argumentem, że nie stać ich i ich rodziców na drogie płyty z muzyką czy filmami. W odpowiedzi Hirek Wrona wskazywał na konkretne serwisy internetowe, które w zamian za obejrzenie kilku reklam umożliwiają obejrzenie filmu nawet w jakości HD.

W słupskiej Szkole Policji cyklicznie goszczą przedstawiciele różnych instytucji, które zajmują się ochroną praw autorskich i walczą z piratami i internetowymi oszustami. W tego rodzaju fakultatywnych zajęciach uczestniczą słuchacze kursu podstawowego, dla których jest to dodatkowa wiedza, mogąca okazać się bardzo przydatna podczas przyszłej służby w terenie.

Więcej o akcji „Bądź świadomy” można dowiedzieć się z wypowiedzi Hirka Wrony, którą prezentujemy poniżej.

Hirek Wrona
autor projektu BĄDŹ ŚWIADOMY