Gliniarz w przedszkolu

image Zabawa i dialogi dotyczące bezpiecznego poruszania się po ulicy, a także zachowania wobec obcych osób - w ten sposób o bezpieczeństwie z przedszkolakami rozmawiają wykładowcy Szkoły Policji.

Tym razem wykładowca naszej Szkoły, kom. Damian Kwiatkowski z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, rozmawiał z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola przy ulicy Niemcewicza w Słupsku. Spotkanie rozpoczęło się od rozmów z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania na drodze, a także wskazówek, jak bezpiecznie bawić się z rówieśnikami. Przedszkolaki dowiedziały się także, czego wymagać od rodziców podczas wspólnej jazdy samochodem. Dzieci odpowiadając, podkreślały, że zawsze należy przewozić je w fotelikach.
W starszej grupie tematyka spotkania została poszerzona między innymi o to, jak dzieci mają się zachować, gdy rodziców nie ma w domu, a ktoś puka do drzwi mieszkania. Dzieciaki dowiedziały się też, że nie wolno zgadzać się na propozycje nieznajomych dorosłych, którzy proponują dzieciom, że pokażą im różne fajne rzeczy pod warunkiem, że dzieci pójdą z nimi w określone miejsce.

imagePo wspólnych zajęciach w sali przedszkolaki wyszły na plac, gdzie zaparkowany był radiowóz. Każdy mógł wejść do pojazdu i samodzielnie włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe. Największą furorę zrobiła jednak tym razem możliwość mówienia przez megafon zainstalowany w radiowozie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodycze i światełka odblaskowe.

Zdaniem nauczycieli, którzy obecni byli w trakcie pogadanek, takie zajęcia są dzieciom bardzo potrzebne. Dla maluchów rozmowa z policjantem i zadawanie mu pytań jest dużą atrakcją. Po takich spotkaniach przedszkolaki są bardziej świadome własnego bezpieczeństwa i bywa, że to właśnie one wskazują dorosłym, jak należy przechodzić przez jezdnię.

(20.10.2011)