Słuchacze podczas mistrzostw judo

image Pokaz wyszkolenia z zakresu technik samoobrony zaprezentowali słuchacze Szkoły Policji podczas X Międzynarodowego Turnieju Judo im. Zbigniewa Kwiatkowskiego, który odbył się podczas minionego weekendu w słupskiej hali „Gryfia”. Organizatorem mistrzostw był klub STS Gryf-3 Słupsk. Szkoła Policji w Słupsku związana jest z judo od ponad 40 lat.

Podczas sobotnich mistrzostw słuchacze kursu podstawowego zaprezentowali fragment swoich umiejętności związanych z obezwładnieniem i zatrzymaniem niebezpiecznych osób. Układ pokazu został przygotowany przez kom. Wojciecha Daszkiewicza i podkom. Damiana Bartnickiego - wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych. Młodzi adepci judo mogli zobaczyć w trakcie pokazu między innymi niektóre z chwytów wykorzystywanych w judo, które stosują policjanci.
Oprócz słuchaczy gośćmi turnieju byli także szefowie słupskiej Policji: komendant Szkoły insp. Jacek Gil oraz komendant miejski Policji mł.insp. Andrzej Szaniawski.

Pierwsza w Słupsku sekcja judo postała właśnie w ówczesnej Szkole Podchorążych Milicji Obywatelskiej. Jedne z młodych wykładowców, absolwent AWF Warszawa Jerzy Leś rozpoczął tworzenie sekcji trenującej ten sport. W trakcie kilkudziesięciu lat funkcjonowania w ramach klubu gwardyjskiego słupskie judo odnosiło spektakularne sukcesy. Najważniejsze z nich to medale wywalczone przez pracującą cały czas w Szkole Policji podinsp. Bogusławę Olechnowicz, która wywalczyła medale na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu i Mistrzostwach Świata w Essen, a także zdobyła dwukrotne Mistrzostwo Europy.

W roku 1990 na fali przemian ustrojowych Klub Sportowy „Gryf” odłącza się od Szkoły Policji. Od 1995 roku funkcjonuje on pod nazwą Słupskie Towarzystwo Sportowe „Gryf-3” Słupsk. Stowarzyszenie to zrzesza trzy sekcje: judo, lekkiej atletyki oraz aikido. Mimo formalnego rozdziału Klubu i Szkoły Policji obie jednostki ściśle współpracują ze sobą, co jest między innymi zasługą naszego emerytowanego wykładowcy Lidiusza Kaziora - trenera judo STS Gryf-3 Słupsk.

(15.10.2012)