Aktualności

Drużyna Specjalna WOPR dzieciom

image Przedstawiciele Drużyny Specjalnej WOPR przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży zgromadzonej nad jeziorem Granicznym niedaleko Łubna w powiecie Bytowskim. Około 120 młodych ludzi wzięło udział w festynie zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Roku Lasów. Organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Trzebielino oraz Stowarzyszenie "Natura".

Członkowie drużyny przygotowali dla 120 uczestników pogadanki, ćwiczenia i rejsy po jeziorze Granicznym. W trakcie spotkania omawiano zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą a także, w jaki sposób należy postępować w razie różnego rodzaju niebezpieczeństw.
Ratownicy opowiadali najpierw, co robić, gdy inna osoba będzie potrzebowała pomocy. Dzieci mogły sprawdzić między innymi, jak należy posługiwać się rzutką ratowniczą. Osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki miały możliwość przepłynięcia po jeziorze łodzią lub skuterem, które używane są przez ratowników WOPR.
Na zakończenie odbył się także pokaz ratowania osoby tonącej. Ratownicy zaprezentowali desant do wody z rozpędzonej łodzi a następnie pokazali jak ratuje się osobę tonącą za pomocą skutera i podczepionej do niego specjalnej platformy. Zakończenie pokazu odbyło się już na brzegu, gdzie ratownicy pokazali, jak postępować z osobami, które tonęły w wodzie.

Drużyna Specjalna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego funkcjonuje w Szkole Policji od 2003 roku. Głównie w czasie wolnym od pracy i służby członkowie Drużyny zabezpieczają różnego rodzaju imprezy organizowane na akwenach wodnych. Prowadzą także szkolenia. Zimą były to szkolenia z ratownictwa lodowego, czyli wyciągania osób z przerębli i udzielania im pierwszej pomocy. Wiosną i latem są to typowe szkolenia z ratownictwa wodnego.

(23.5.2011)

Powrót na górę strony