Powstrzymać przemoc w rodzinie

imageJak powstrzymać przemoc domową – w konferencji poświęconej temu zagadnieniu uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Policji. Konferencja odbyła się w głównej sali konferencyjnej słupskiego ratusza przy placu Zwycięstwa.

Konferencja zainaugurowała działalność Stowarzyszenia na Rzecz Osób Wychodzących z Przemocy „Perspektywa” w Słupsku, którego celem jest m.in. podnoszenie poziomu wsparcia dla osób doświadczonych przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz jej pochodnymi.
Do wzięcia udziału w konferencji organizatorzy zaprosili m.in. przedstawicieli reprezentujących instytucje i organizacje, których zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy oraz niesienie pomocy jej ofiarom. Szkołę Policji reprezentowała podinsp. Agnieszka Hanak z Zakładu Ogólnozawodowego i podinsp. Zbigniew Banasiak z Zakładu Służby Kryminalnej.

W ramach jednego z paneli dyskutowano na temat działań policji, prokuratury oraz kuratorów sądowych w zakresie zapobiegania i zwalczania przemocy domowej, z uwzględnieniem znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nasza przedstawicielka, podinsp. Agnieszka Hanak, omówiła zagadnienie przemocy w rodzinie w policyjnych programach szkolenia zawodowego podstawowego oraz szkoleń specjalistycznych.
Natomiast przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji mł. asp. Anna Kowalik zaprezentowała aktualne zmiany w Ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, przepisy karne powiązane z przemocą domową oraz realizację procedury w ramach Niebieskiej Karty.

(10.12.2011)