Słuchacze nad wodą

imagePonad 850 słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku uczestniczyło w dodatkowych zajęciach poświęconych bezpieczeństwu nad wodą. Przed zbliżającym się sezonem letnim przedstawiciele Drużyny Specjalnej WOPR działającej w Szkole Policji przygotowali cykl spotkań omawiających zasady bezpiecznego korzystania ze zbiorników wodnych.

Członkowie drużyny przygotowali prezentacje, które omawiały zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą a także sposoby postępowania w razie różnego rodzaju niebezpieczeństw. W trakcie spotkań mowa była między innymi o tym, co robić, gdy inna osoba będzie potrzebowała pomocy. Przebywający na szkoleniu w Słupsku policjanci, w dni wolne od nauki, mają możliwość spędzania wolnego czasu na nadmorskich plażach, stąd między innymi pomysł dodatkowych wykładów.
Policjanci zapoznawani byli także szczegółowo z metodami ratowania osób tonących a także z udzielaniem pierwszej pomocy tonącemu, który został wyciągnięty na brzeg. Prowadzący zajęcia przypominali, że nawet po służbie policjant ma obowiązek służyć pomocą innym, ale z zachowaniem własnego bezpieczeństwa.
Polskie przepisy wyraźnie definiują sytuację, w której osoba niosąca pomoc ma zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na własne bezpieczeństwo. Ratownik spieszący z pomocą może zaprzestać swoich działań jeśli istnieje realne zagrożenie jego życia. Dotyczy to każdej sytuacji, w tym również sytuacji nad wodą.

Drużyna Specjalna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego funkcjonuje w Szkole Policji od 2003 roku. Głównie w czasie wolnym od pracy i służby członkowie Drużyny zabezpieczają różnego rodzaju imprezy organizowane na akwenach wodnych. Prowadzą także szkolenia. Zimą były to szkolenia z ratownictwa lodowego, czyli wyciągania osób z przerębli i udzielania im pierwszej pomocy. Wiosną i latem są to typowe szkolenia z ratownictwa wodnego.

(15.6.2011)