Stworzyliśmy własny eDziennik

imageJako pierwsza policyjna szkoła w Polsce rozpoczęliśmy wdrażanie eDziennika lekcyjnego. Autorem aplikacji jest nasz wykładowca. W tej chwili elektroniczny dziennik lekcyjny jest testowo wykorzystywany w trakcie szkolenia czterech plutonów policjantów.

Komputerowy dziennik lekcyjny jest nowością w polskich Szkołach Policji. Słupska Szkoła, jako pierwsza w kraju, rozpoczęła wdrażanie aplikacji w tak szerokim zakresie. Po pełnym wdrożeniu aplikacji, wykładowcy nie będą musieli już nosić ze sobą dzienników, a grupy słuchaczy z jednego plutonu, które uczestniczą w różnych konsultacjach, nie będą musiały przekazywać sobie dziennika lekcyjnego. Każdy wykładowca będzie mógł skorzystać z danych zawartych w eDzienniku bez potrzeby czekania na jeden papierowy egzemplarz.

Autorem aplikacji jest wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego podkom. Marcin Kupiec. Jak mówi sam autor, program jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Aby móc korzystać z eDziennika należy się zalogować. Każdy użytkownik ma określony status (nauczyciel, dowódca, kontrolujący, administrator, planowanie), który pozwala na dostęp tylko do określonych treści. Warto dodać, iż informacje gromadzone w prezentowanej bazie danych mają charakter trwały, mogą być codziennie eksportowane i przechowywane na elektronicznych nośnikach danych. W przypadku awarii mogą być odtwarzane na innym serwerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu komputery dostępowe w poszczególnych salach dydaktycznych nie muszą posiadać wyśrubowanych parametrów. Każdy komputer to klient, który korzysta z danych zgromadzonych na serwerze.

E-dziennik działa na zasadzie strony internetowej wspartej skryptowym językiem programowania PHP oraz JavaScript i realizującej polecenia języka MySQL. Narzędzie obsługuje relacyjną bazę danych, w której gromadzone są informacje na temat: słuchaczy, ocen, obecności, wydarzeń, użytkowników.
Elektroniczny dziennik jest w tej chwili wykorzystywany w trakcie szkolenia 4 plutonów (pluton to odpowiednik klasy) wchodzących w skład Kompanii III. Ponieważ jest to faza testów wykładowcy używają równolegle klasycznego dziennika oraz wirtualnego eDziennika. W obecnym kształcie program umożliwia między innymi zapisywanie obecności, ocen, zdarzeń i tematów. Większość informacji można również przedstawić w formie statystycznej.

Stworzony w słupskiej Szkole Policji eDziennik umożliwia także szybkie przedstawienie wielu danych statystycznych, jak na przykład zestawienie liczby godzin zrealizowanych przez określonego wykładowcę, absencję każdego słuchacza a także informację o niepoprawionych w terminie ocenach niedostatecznych. Dzięki temu, że program stworzony został przez naszego wykładowcę, Szkoła Policji w Słupsku nie poniosła żadnych kosztów związanych z zakupem licencji a codzienna obecność autora, który także jest wykładowcą, daje możliwość szybkiego wprowadzania poprawek i jeszcze lepszego dostosowania go do potrzeb szkolenia policjantów.

(25.9.2011)