Międzynarodowa współpraca

imageWymiana kadry, słuchaczy oraz wspólne seminaria - to główne punkty umowy o dalszej współpracy podpisanej przez szefów Szkół Policji w Słupsku i Oranienburgu. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczył Komendant Główny Policji gen.insp. Andrzej Matejuk oraz słuchacze Szkoły Policji w Oranienburgu.

Współpraca pomiędzy Wyższą Zawodową Szkołą Policji Landu Brandenburgia i Szkołą Policji w Słupsku rozpoczęła się w 1995 roku. Przez kilkanaście lat kadra i słuchacze obu szkół uczestniczą w kilkudniowych wymianach. W trakcie wizyt młodzi policjanci poznają specyfikę policyjnej służby sąsiadów a także zapoznają się z systemem prawnym obowiązującym na terenie danego kraju. Uzupełnieniem tej wiedzy są wizyty w jednostkach liniowych i uczestniczenie - w miarę możliwości - przy podejmowaniu różnych policyjnych interwencji. Wszystkie te działania związane są z przygotowaniem policjantów do pełnienia służby w międzynarodowych patrolach policyjnych które można spotkać w pasie przygranicznym zarówno Niemiec jak i Polski.

Oprócz wiedzy zawodowej, w trakcie wymian, policjanci poznają także kulturę sąsiadów. Stałym punktem podczas wizyt niemieckich gości jest złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych stoczniowców w Gdańsku i zwiedzanie muzeum Solidarności. Polscy policjanci w trakcie swojej wizyty w Oranienburgu składają kwiaty pod pomnikiem osób pomordowanych w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, którego teren sąsiaduje z terenem oranienburskiej Szkoły Policji.

Przedstawiciele obu szkół uczestniczą również w wydarzeniach sportowych. Do kalendarza imprez już na stałe wpisał się wspólny start policjantów obu szkół w "Biegu po plaży" rozgrywanym w Jarosławcu oraz w rozgrywanym w Oranienburgu Jesiennym Biegu Przełajowym. Z niemieckiej gościnności polscy biegacze korzystają także przed startem w kolejnych edycjach Maratonu Berlińskiego.

Galeria zdjęć do pobrania

Podpisana kilka dni temu umowa przedłuża współpracę pomiędzy placówkami na kolejne dwa lata. Tak, jak do tej pory, kadra i słuchacze obu szkół uczestniczyć będą w wymianach a dla policjantów pełniących służbę w jednostkach przygranicznych. Organizowane będą też specjalistyczne seminaria. Porozumienie mówi także o poszukiwaniu nowych rozwiązań oraz wspólnym opracowywaniu materiałów dydaktycznych, pomocnych w kształceniu policjantów. W dokumencie jest także mowa o doskonaleniu zawodowym i językowym policjantów obu szkół.

Umowę o dalszej współpracy podpisali: Prezydent Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu Reiner Grieger i Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacenty Bąkiewicz. Przy podpisaniu umowy obecny była również Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, który podkreślił, że tego typu umowy są bardzo cenne ze względu na możliwość wymiany wiedzy policyjnej między funkcjonariuszami dwóch państw a także pokazują, że zjednoczona Europa ma bardzo praktyczny wymiar, którego przykładem są patrole złożone z polskich i niemieckich policjantów.

(22.9.2011 - 16.25)