Aktualności

Narada prewencyjna

imageNarada naczelników Komend Wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej, odpowiedzialnych za służbę prewencyjną, odbyła się w słupskiej Szkole Policji. Spotkaniu przewodniczył zastępca Dyrektora Biura Prewencji KGP mł. insp. Ryszard Garbarz. W trakcie narady rozmawiano między innymi o stopniu realizacji Priorytetów Komendanta Głównego Policji oraz nowych rozwiązaniach prawno-organizacyjnych w zakresie funkcjonowania służby prewencyjnej.

W naradzie, oprócz naczelników, udział wziął między innymi prokurator z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, przedstawiciele Biura Kryminalnego KGP, Szkół Policji oraz przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Naradę rozpoczął insp. Jacenty Bąkiewicz Komendant Szkoły Policji w Słupsku, który przywitał wszystkich uczestników, wyrażając jednocześnie swoje głębokie przekonanie, że obecna narada podobnie jak poprzednie, będzie charakteryzowała się wysokim poziomem merytorycznym zarówno prezentowanych wystąpień, jak i prowadzonych dyskusji, czego wyniki będą przekładały się na usystematyzowanie i usprawnienie służby prewencyjnej w wybranych aspektach.

Następnie głos zabrał mł. insp. Ryszard Garbarz zastępca Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, który przedstawił priorytety Komendanta Głównego Policji w zakresie zadań i mierników pozostających we właściwości Biura Prewencji oraz wyniki służb prewencyjnych, osiągnięte w I półroczu 2011 roku. Oddzielnym punktem była wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad tematami zgłaszanymi przez naczelników z poszczególnych garnizonów Policji.
Z zaprezentowanych danych wynika, że w większości garnizonów utrzymuje się pozytywna, oczekiwana przez Komendanta Głównego Policji, tendencja właściwej realizacji wskaźnika udziału służb prewencyjnych w realizacji zadań Policji, jak również wzrost liczby ujęć sprawców przestępstw ujętych na gorącym uczynku przez służby prewencyjne.

Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podinsp. Arkadiusz Popiół zaprezentował wystąpienie dotyczące odpraw multimedialnych dla służb patrolowych. Jak podkreślił, niniejsze rozwiązanie mające na celu efektywniejsze wykorzystanie czasu odprawy do służby patrolowej, a tym samym efektywniejszą realizację przedłożonych zadań służbowych, jest na etapie testowym w całym garnizonie zachodniopomorskim.
Nadkom. Jacek Adamski – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zaprezentował natomiast model efektywnego wykorzystania przewodników psów służbowych na przykładzie garnizonu podlaskiego. Omawiany model wprowadza łączenie dwóch czynności: doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych z wykorzystaniem ich do realizacji zadań służbowych. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu czynności doskonalenia w miejscach publicznych, co skutecznie przyczynia się do jednoczesnego ich oddziaływania prewencyjnego. Wystąpienie było wzbogacone ciekawym filmem demonstrującym zalety prezentowanego rozwiązania.

W trakcie narady głos zabrał także insp. Witold St. Majchrowicz - zastępca Komendanta Szkoły Policji w Słupsku. Zapewnił uczestników, że Szkoła Policji jest otwarta na wszelkie inicjatywy służące podniesieniu poziomu szkolenia policjantów na kursach podstawowych jak i specjalistycznych. Kierownictwo i kadra Szkoły chętnie uczestniczyć będą w realizacji pomysłów, które mogą trafiać z jednostek terenowych do jednostki szkoleniowej. Zachęcał zebranych do nawiązania ściślejszej współpracy w obszarach szeroko pojętej prewencji. Zasugerował także, że istnieją szerokie możliwości organizacyjne i merytoryczne w zakresie np. organizowania wspólnych warsztatów tematycznych.
Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Słupsku przedstawił również możliwość publikacji artykułów w Przeglądzie Prewencyjnym wydawanym przez Szkołę Policji. Wyraził przekonanie, że taka forma wymiany poglądów, przedstawiania problemów i różnorodnych stanowisk może przyczynić się do lepszego zrozumienia zagadnień prewencyjnych. Na zakończenie swojego wystąpienia przypomniał, że w ramach szkolenia podstawowego słuchacze realizują tygodniową służbę w jednostkach terenowych. Zachęcał naczelników Wydziałów Prewencji z Gdańska, Bydgoszczy i Szczecina do korzystania z możliwości realizacji służb na swoim terenie.

Na zakończenia narady Dyrektor Biura Prewencji KGP mł. insp. Ryszard Garbarz podziękował swoim współpracownikom za przygotowanie narady, prelegentom - za merytoryczne wystąpienia, a Komendantowi Szkoły Policji w Słupsku za pomoc udzieloną w jej przygotowanie i przebieg. Dodajmy, że narada prewencyjna odbywała się w słupskiej Szkole Policji już po raz ósmy.

(21.9.2011)

Powrót na górę strony