Szkolimy dyżurnych jednostek Policji

image40 policjantów i policjantek rozpoczęło dziś rano kurs specjalistyczny dla służby dyżurnej jednostek organizacyjnych Policji. Policjanci uczestniczący w szkoleniu, na co dzień pełnią funkcję dyżurnego, zastępcy dyżurnego lub pomocnika dyżurnego. To między innymi oni przyjmują zgłoszenia kierowane pod numer telefonu 112 lub 997.

W trakcie miesięcznego szkolenia słuchacze pogłębiać będą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji służby na stanowisku kierowania i sposobu realizacji podstawowych zadań służby dyżurnej. Łączenie zajęć teoretycznych z praktycznymi, realizowanymi na stanowisku kierowania, pozwoli wypracować algorytmy kompleksowego postępowania dyżurnego podczas zaistnienia różnego rodzaju wydarzeń, w tym między innymi kryminalnych czy obyczajowych. Uczestnicy kursu poszerzą swoje umiejętności w zakresie posługiwania się policyjnymi zbiorami informatycznymi.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że kurs tego rodzaju daje możliwość wymiany doświadczeń między policjantami, którzy każdego dnia muszą podejmować wiele decyzji na stanowisku kierowania. Omawianie poszczególnych przypadków pozwala wypracować algorytmy postępowania, w czasami bardzo nietypowych sytuacjach. Większość zajęć na kursie przeprowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy sprawować będą jednocześnie opiekę dydaktyczną nad jego uczestnikami.

W dzisiejszej porannej inauguracji szkolenia uczestniczył zastępca Komendanta Szkoły insp. Witold St. Majchrowicz. Witając słuchaczy w najstarszej szkole policyjnej w Polsce określił jednocześnie swoje oczekiwania wobec funkcjonariuszy a także przypominał, że to właśnie oni - dyżurni - przyjmując zgłoszenia od mieszkańców, wpływają na postrzeganie całej policyjnej formacji.
- To, w jaki sposób zostanie załatwione zgłoszenie ma bezpośredni wpływ na nasz wspólny, policyjny wizerunek - mówił Zastępca Komendanta.
Insp. Majchrowicz zwrócił także uwagę, że w czasie pobytu w Szkole Policji dyżurni, jako policjanci z dużym stażem, powinni dawać szczególny przykład swoim młodszym kolegom, którzy na kursie podstawowym rozpoczynają dopiero policyjną karierę.

W kursie, który potrwa do 28 października uczestniczą także 3 panie.

(26.9.2011)