Słuchacze ze Słupska na granicy

image Praktyki słuchaczy Szkoły Policji trwają w miastach Pomorza. Młodych policjantów ze słupskiej Szkoły można spotkać między innymi przy granicy naszego Państwa w Świnoujściu a także w Koszalinie i Słupsku.

Młodzi policjanci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z mundurem, przed ukończeniem kursu podstawowego kierowani są na praktyki w jednostkach terenowych. Pod okiem starszych kolegów pełnią służbę patrolową na ulicach miast. Praktyki te mają zweryfikować ich wiedzę teoretyczną, którą zdobyli w Słupsku. Zdarza się, że w czasie praktyk słuchacze ujawniają sprawców różnych zdarzeń a także asystują przy nakładaniu mandatów karnych. Mają możliwość obserwacji czynności, które wkrótce przeprowadzać będą samodzielnie.

Policjantów ze Słupska można spotkać między innymi w rejonie granicy państwowej w Świnoujściu. Dla słuchaczy to dodatkowa możliwość kontaktu z obywatelami niemieckimi, którzy dzięki wejściu naszego kraju do Układu z Schengen liczniej odwiedzają to miasto. W niektórych zdarzeniach uczestniczą także obcokrajowcy, są to więc dodatkowe cenne doświadczenia, jak na przykład legitymowanie obywatela innego państwa i jednoczesne sprawdzenie w systemach informatycznych czy nie jest on poszukiwany przez policjantów z innych europejskich państw wchodzących w skład Grupy Schengen.

Trwające praktyki słuchaczy mają także jeszcze jeden wymiar prewencyjny. Więcej stróżów prawa pojawia się także na dworcach i w pociągach. Słuchacze dojeżdżający na praktyki do innych miast koleją rozpoczynają swoją służbę już w pociągu. Część pasażerów widząc tak dużą liczbę policjantów żartobliwie podkreśla iż są to „pociągi pod specjalnym nadzorem”. Podróżujący zgodnie jednak podkreślają, że przejazd z taką liczbą policjantów jest dla nich o wiele spokojniejszy.

Praktyki słuchaczy słupskiej Szkoły Policji potrwają do końca października. Dla policjantów z jednostek, w których odbywają się praktyki jest to istotne wzmocnienie kadrowe - dzięki słuchaczom na ulicach miast znajduje się więcej patroli. W przypadku miast bardziej odległych od Słupska, na podstawie porozumień z samorządami lokalnymi, słuchacze mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie.

(4.10.2011)