Aktualności

Przesłuchanie i dyscyplina

image Dwa kolejne kursy specjalistyczne rozpoczęły się dziś rano (24.10) w słupskiej Szkole Policji. Swoje umiejętności doskonalą rzecznicy dyscyplinarni oraz policjanci, zajmujący się przesłuchaniami osób.

Pierwszy z rozpoczętych dziś kursów to „Taktyka i technika przesłuchań”. Uczestniczy w nim 15 policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie dochodzeniowym lub kryminalnym Komend Wojewódzkich Policji w Łodzi, Gdańsku i Szczecinie. W trakcie szkolenia policjanci doskonalą umiejętność prowadzenia rozmów z osobami zgłaszającymi się do Policji z różnego rodzaju informacjami. Szczególny nacisk kładziony jest na przesłuchanie świadka i przesłuchanie podejrzanego.
Zajęcia na kursie prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem fenickim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamera, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.
Przy realizacji programu udział biorą wykładowcy, którzy przeszli szkolenie z wynikiem pozytywnym i otrzymali certyfikat uprawniający do prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Idea tego kursu oparta jest na szkoleniach prowadzonych dla Agentów FBI w siedzibie Federalnego Biura Śledczego Quantico. Program szkolenia został opracowany w ramach licencji udzielonej polskiej Policji przez Akademię FBI.

imageKurs rzeczników dyscyplinarnych, który również rozpoczął się dziś rano, przeznaczony jest dla policjantów pełniących lub przewidywanych do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik dyscyplinarny to osoba, która prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec policjantów, co do których istnieje podejrzenie naruszenia prawa. W kursie uczestniczy 18 policjantów z komend północnej Polski. W trakcie pięciodniowych zajęć policjanci doskonalić będą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia postępowań dyscyplinarnych.

Program zajęć przewiduje między innymi analizę akt postępowań dyscyplinarnych a następnie na ich podstawie sporządzanie wybranych pism procesowych. Zajęcia na kursie prowadzą wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej, którzy wcześniej ukończyli specjalistyczne szkolenie organizowane przez Wydział Spraw Osobowych Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.

(24.10.2011)

Powrót na górę strony