Słuchacze wyszli na ulice

imagePraktyki na ulicach pomorskich miast rozpoczęli słuchacze Szkoły Policji w Słupsku. Młodych policjantów przez ponad miesiąc będzie można spotkać w Świnoujściu, Koszalinie, Sławnie i Słupsku. Łącznie udział w praktykach weźmie około pół tysiąca policjantów.

Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia podstawowego. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby. Zajęcia praktyczne to pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy.

Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo. Dzięki wspólnym patrolom Komisariaty Policji mogą wysłać w teren więcej patroli, widok większej liczby policjantów jest także pozytywnie odbierany przez mieszkańców. Niektórzy z nich sami podchodzą do policjantów mówiąc, co w ich otoczeniu sprawia największy problem lub jest najbardziej uciążliwe.

Każda służba słuchaczy rozpoczyna się odprawą komisariacie, podczas której patrole otrzymują zadania do realizacji podczas służby. Po jej zakończeniu spotykają się ponownie w sali odpraw by omówić podjęte interwencje i działania.
Fachowa wiedza teoretyczna jest słuchaczom niezbędna, ale dopiero praktyka w terenie daje możliwość nauki czynności, które później podejmować będą w trakcie swoich codziennych służb.

(27.9.2011)