Koszalińskie praktyki

image Wymierne efekty przynoszą praktyki słuchaczy Szkoły Policji na ulicach pomorskich miast. W Koszalinie słuchacze ujawnili sprawców kradzieży, a także zatrzymali nastolatkę, która uciekła z domu.

Już prawie miesiąc słuchacze Szkoły Policji w Słupsku pełnią w ramach praktyk służby na ulicach pomorskich miast. Młodych adeptów policyjnego rzemiosła spotkać można w Świnoujściu, Koszalinie, Sławnie i Słupsku. Słuchacze pełnią służbę w patrolach pieszych i zmotoryzowanych. Dowódcą każdego patrolu jest policjant z danej jednostki terenowej, któremu towarzyszą dwaj słuchacze. Dzięki takiej formie praktyk każda z komend może wystawić do służby więcej patroli, które są obecne na ulicach miast.

W Koszalinie słuchacze pełniący służbę zatrzymali dwóch nastolatków ze skuterem. Policjantów zastanowił widok dwóch młodych ludzi, którzy próbowali uruchomić jednoślad. Policjanci zauważyli również, że skuter nie ma założonej tablicy rejestracyjnej.
- W trakcie kontroli okazało się, że młodzi ludzie nie potrafili wyjaśnić, skąd w ich posiadaniu znalazł się skuter. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że pojazd figuruje w spisie rzeczy skradzionych - mówi podkom. Maciej Szawelski, wykładowca Szkoły Policji, który sprawuje opiekę dydaktyczną nad słuchaczami pełniącymi służbę w Koszalinie. - Słuchacze z kolejnego patrolu zatrzymali natomiast nastolatkę, która uciekła z domu i przyjechała do Koszalina do swojego kolegi - dodaje wykładowca.

imageKoszalińscy policjanci, którzy opiekują się słuchaczami, zaangażowali ich również do działań pod nazwą „Bezpieczny Sianów”. Jak informuje Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, słuchacze uczestniczyli w kontrolach pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu. W trakcie działań badano także stan trzeźwości kierowców, legitymowano osoby, pouczano oraz karano mandatami sprawców wykroczeń. W trakcie tych działań policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących i jedną osobę poszukiwaną.

Praktyki słuchaczy kursu podstawowego odbywają się pod koniec szkolenia, gdy policjanci dysponują już odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. W czasie pierwszych służb, opiekunowie praktyk, a także policjanci z jednostek terenowych mogą w praktyce sprawdzić poziom wyszkolenia słuchaczy.

Trwająca obecnie tura praktyk potrwa do końca października. W służbach na terenie pomorskich miast łącznie uczestniczy około pół tysiąca młodych policjantów.

(20.10.2011)