Bezpieczeństwo internetowych zakupów

Data publikacji 22.05.2023

Specjaliści z firm, których działalność oparta jest w głównej mierze na internecie dzielą się swoimi doświadczeniami w walce z nieuczciwymi internautami. W trakcie ostatnich tego rodzaju zajęć swoją wiedzą podzieli się ze słuchaczami przedstawiciele portalu OLX i OTOMOTO.

Jest to już kolejna edycja tego rodzaju wykładów. W czasie wolnym od zajęć młodzi policjanci mają możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy z zakresu przestępstw popełnianych z wykorzystaniem portali aukcyjnych. Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa przekazują policjantom wiedzę na temat sposobów popełniania przestępstw, a także metod ujawniania takich zdarzeń. Wszystkie wykłady ilustrowane są ilustrowane prezentacjami i omówieniem najświeższych przypadków zatrzymania oszustów. Ostatnie z serii tego rodzaju zajęć poprowadził Wojciech Kiszka  - Specjalista do spraw bezpieczeństwa w Grupie OLX Sp. z o.o.

Nagranie audio Wojciesz Kiszka - specjalista ds. bezpieczeństwa, Grupa OLX

Pobierz plik Wojciesz Kiszka - specjalista ds. bezpieczeństwa, Grupa OLX (format mp3 - rozmiar 1.88 MB)

Wizyty specjalistów w słupskiej Szkole Policji mają jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Często zdarza się, że osoby, które zostały oszukane na aukcji internetowej zgłaszają ten fakt Policji, ale nie potrafią podać istotnych dla ścigania przestępcy danych. Aby wykrywanie oszustów było szybkie i skuteczne, już na poziomie przyjęcia zgłoszenia policjant powinien uzyskać od osoby pokrzywdzonej niezbędne informacje, które mogą pomóc w śledztwie. Prowadzone w słupskiej Szkole Policji kursy dostarczają policjantom niezbędnej wiedzy na ten temat.

Dzięki takim spotkaniom policjanci mają dostęp do najnowszej wiedzy związanej z walką z przestępcami internetowymi na platformach handlowych. Podczas ostatnich zajęć omówiono również formularze kontaktowe dla przedstawicieli organów ścigania, za pomocą których kontaktują się oni z platformami handlowymi. Osobnym punktem było również omówienie danych, które policjanci prowadzący postępowania otrzymują od platform. Specjaliści od spraw bezpieczeństwa wskazali na najważniejsze dane, które mogą doprowadzić do zatrzymania sprawców oszustw.