Służba drugiemu człowiekowi

Data publikacji 19.04.2023

Widząc leżącą na chodniku osobę natychmiast pospieszyli w pomocą. Słuchacze szkolenia zawodowego aspiranckiego w słupskiej Szkole Policji pokazali, że służba drugiemu człowiekowi może mieć również taki charakter.

Do zdarzenia doszło na nadrzecznych bulwarach w okolicach pomnika Fryderyka Chopina przy ulicy Kilińskiego w Słupsku. W czasie wolnym od służby czwórka policjantów, idąc do centrum miasta, zauważyła leżącą na chodniku kobietę, która głową opierała się o ławkę.
Ponieważ osoba ta mogła znajdować się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, policjanci widząc całą sytuację zareagowali natychmiast.

Dwaj z nich, którzy mieli uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, zajęli się oceną stanu kobiety a kolejni - ustaleniem okoliczności zdarzenia i przekazaniem informacji służbom ratunkowym. Stojąca obok poszkodowanej inna kobieta powiedziała, że również zauważyła leżącą i podeszła do niej, ale nie dysponuje żadnymi dodatkowymi informacjami.

Leżąca kobieta miała drgawki i problemy z wysławianiem się. W trakcie wywiadu ratowniczego SAMPLE okazało się, że poszkodowana cierpi na choroby układu krążenia. W trakcie udzielania pomocy kobieta zaczęła tracić przytomność, policjanci poprzez swoje działania podtrzymywali z nią cały czas kontakt. Zaobserwowane dodatkowe symptomy mogły świadczyć o problemach cukrzycowych, które w ostrej formie również stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

Monitorując stan kobiety policjanci cały czas podtrzymywali z nią kontakt werbalny do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Jeden z policjantów przeszedł do ulicy Kilińskiego, aby wskazać jadącej załodze karetki kierunek wjazdu na nadrzeczne bulwary.
Do czasu przyjazdu ratowników policjanci utrzymali kontakt z poszkodowaną kobietą. Po przyjeździe karetki i przekazaniu kobiety ratownikom medycznym, została podjęta decyzja o transporcie na szpitalny oddział ratunkowy.

Po odjeździe zespołu ratownictwa medycznego, policjanci poszli dalej w kierunku centrum miasta. Wszyscy są w tej chwili słuchaczami szkolenia zawodowego aspiranckiego: sierż.szt. Adam Ciecholewski - Komisariat Wodny Policji w Gdańsku, sierż.szt. Kamil Cierzan - KMP Gdańsk, sierż.szt. Oskar Czarnowski - KPP Kościerzyna i sierż.szt. Kamil Czuczko - Sztab KWP Gdańsk.