Pierwsi w kraju absolwenci

Data publikacji 15.04.2023

Pierwsza w Polsce grupa policjantów zakończyła szkolenie zawodowe aspiranckie. Wznowienie tego rodzaju szkoleń nastąpiło po ponad dwudziestu latach. Świadectwa ukończenia szkolenia odebrało 71 absolwentów.

Szkolenie zawodowe aspiranckie w Policji zostało wprowadzone decyzją nr 378 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 grudnia 2022 roku. Celem tego szkolenia jest przygotowanie policjantów do realizacji zadań służbowych na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje zawodowe aspiranckie.

W trakcie szkolenia policjanci uczestniczyli w zajęciach poświęconych między innymi komunikacji oraz prowadzeniu odpraw i narad służbowych; elementom psychologii organizacji i zarządzania; organizacji służby oraz nadzoru nad realizacją zadań służbowych.
Program przewidywał również zagadnienia poświęcone cyberprzestępczości, wybranym metodom pracy operacyjnej i analizie informacji kryminalnej. W ramach zajęć praktycznych policjanci doskonalili swoje umiejętności w zakresie strzelania, taktyki i technik interwencji oraz udzielania pierwszej pomocy.

Ostatnim punktem szkolenia zawodowego aspiranckiego był egzamin końcowy. W pierwszej w kraju, zakończonej edycji zajęć, uczestniczyli policjanci z garnizonu pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz ze słupskiej Szkoły Policji. Wśród policjantów znajdowało się również 16 pań i to właśnie jedna z nich - sierż.szt. Aleksandra Borowiecka z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku otrzymała świadectwo ukończenia szkolenia z czerwonym paskiem.

Ostatnie, poprzednie szkolenie zawodowe aspiranckie, zakończyło się w słupskiej Szkole Policji 13 stycznia 2001 roku; wówczas trwało ono nieco ponad dwa miesiące.