Policjant i osoba ze szczególnymi potrzebami

Data publikacji 14.04.2023

Jak zaproponować pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie widzenia i czy zawsze taka pomoc jest konieczna? - na takie między innymi pytania odpowiadała Anna Dąbrowska z Komendy Głównej Policji.

Spotkanie połączone było z wykładem Pełnomocnika Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. Dorotą Trzaskuś na temat „Kontakt policjanta z osobą z niepełnosprawnością”.
Podczas zajęć z udziałem policjantów szkolenia zawodowego aspiranckiego przedstawione zostały przepisy dotyczące praw osób ze szczególnymi potrzebami oraz podkreślona właściwa komunikacja policjantów z tymi osobami podczas wykonywania czynności służbowych.

W trakcie wykładu mówiono także o postawie etycznej policjantów, która ma niewątpliwy wpływ na ich wizerunek i wizerunek całej Policji jako formacji. Była to też okazja do podkreślenia, że w bieżącym roku mija 20 lat od momentu wprowadzenia Zasad etyki zawodowej policjanta. Uczestnikom przedstawione zostały podstawowe, niezmiernie istotne, informacje praktyczne, które ułatwiają policjantowi kontakt z osobą ze szczególnymi potrzebami, w szczególności z osobą słabowidzącą, niedosłyszącą czy poruszającą się na wózku inwalidzkim.

Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego mieli natomiast okazję założenia okularów, które imitują rożne choroby wzroku oraz przećwiczenia prowadzenia osoby słabowidzącej. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a po spotkaniu prowadzące odpowiadały na dodatkowe pytania uczestników.

Zajęcia warsztatowe miały też przybliżyć uczestnikom trudności z jakimi spotykają się na co dzień osoby ze szczególnymi potrzebami w zakresie widzenia. Prowadząca zajęcia Anna Dąbrowska mówiła między innymi o postępowaniu z takimi osobami podczas wykonywania z ich udziałem czynności służbowych jak na przykład przesłuchanie - w tym zakresie ważna jest na przykład wielkość czcionki na podpisywanym protokole oraz odpowiednio czytelne formularze pouczeń.

Była to kolejna edycja szkolenia dla słuchaczy słupskiej szkoły. Ze względu na istotę poruszanych zagadnień, ich praktyczny wymiar i duże zainteresowanie, zajęcia będą kontynuowane.

Nagranie audio Mówi Anna Dąbrowska

Pobierz plik Mówi Anna Dąbrowska (format mp3 - rozmiar 2.06 MB)