Polsko-chorwacka policyjna współpraca

Data publikacji 12.04.2023

Z kilkudniową wizytą roboczą gościli w słupskiej Szkole Policji przedstawiciele Akademii Policji Chorwacji. Oficjalna współpraca pomiędzy jednostkami trwa już od 10 lat.

Tym razem do Słupska przyjechał Komendant Akademii Josip Ćelić wraz ze swoim Zastępcą panią Mirjaną Abramović. Towarzyszyli im również przedstawiciele komórek realizujących zadania z zakresu współpracy międzynarodowej i teleinformatyki. Josip Ćelić gościł w słupskiej Szkole Policji po raz pierwszy od momentu objęcia stanowiska Komendanta.

W trakcie kilkudniowej wizyty chorwaccy goście poznawali funkcjonowanie policyjnej Szkoły oraz wizytowali obiekty dydaktyczne, w których kształcą się młodzi policjanci. Jednym z punktów pobytu była także wizyta w jednostce terenowej - Komendzie Powiatowej Policji w Sławnie.

Przedstawiciele kierownictwa Akademii Policji w Zagrzebiu szczególną uwagę zwracali na wyszkolenie strzeleckie oraz wyposażenie i funkcjonowanie policyjnych strzelnic. W planach kierownictwa chorwackiej jednostki jest bowiem budowa nowych obiektów strzeleckich.

W programie pobytu znalazło się także spotkanie z przedstawicielami władz Słupska i rozmowa na temat funkcjonowania w mieście służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Mówiono także o funkcjonowaniu lokalnego samorządu i spraw, którymi się zajmuje.

Współpraca pomiędzy policyjnymi szkołami w Zagrzebiu i Słupsku trwa od 10 lat. W październiku 2013 roku list intencyjny w sprawie nawiązania współprcy podpisali ówcześni Komendanci obu jednostek. W ramach wzajemnych kontaktów organizowane są warsztaty dla wykładowców szkół a także prowadzona jest wymiana słuchaczy.